אחרי שהחלפנו מבטים בואו נדבר


פיתוח עבודת צוות הינו תהליך שמתחיל מרגע שהצוות מוקם ועד שתפקידו מסתיים. במאמר זה נדון בתפקיד המנחה בליווי השלבים של התפתחות הקבוצה.

החוקר טיוקמאן מונה מספר מצבים שבהם הצוות מצוי. השלבים כפי שפורסמו אצלנו באתר מדורגים לפי הסדר הבאה הקמה- פריצה- גיבש נורמות – מימוש – סיום.
בכל שלב יכולים להיווצר קשיים שיגרמו לצוות "להיתקע" ואז בעצם לא יתקיים מימוש האמיתי של הצוות.
 
שלב הקמה - הוא השלב החשוב שבו הצוות מוקם. כאן יש צורך בליווי של הצוות, לתת מקום לכל אחד, ליצור תקשורת פתוחה בין אנשים. אנו ממליצים על סבב של הכרות שבו כל אחד יספר משהו "פיקנטי" על עצמו. מתחים מתחילים לצוץ, כל אחד ואחת בודקים את מיקומם מול שאר חברי הצוות, משול הדבר לזוג שנכנס לבית חדש ומתחילים לרהט אותו, יש מאבקים פנימיים היכן יהיה כול דבר עד שלבסוף מוצאים את נקודת האיזון והבית מקבל את הצורה הייחודית שלו. 
תפקידו של מנחה הקבוצה יהיה ללוות את הקבוצה, לעזור להם להכיר אחד את השני, להדגיש את חשיבות עבודת הצוות וליצור את הקרקע לשלב השני שלב הפריצה.
 
שלב הפריצה - הינו השלב שמתחילים לעבוד יחד, עדין אין עבודת צוות ופיתוח עבודת צוות נמצא בחיתוליו. המצב הוא של מתח, גם בגלל חומר חדש הופך מתיאורטי למעשי וגם מתגלים קונפליקטים בין העובדים. עבודת הצוות עדין חורקת, ישנם מאבקי כוח.
תפקידו של מנחה הקבוצה ללוות את הקונפליקט כדי שלא ייצא מכלל שליטה ומציאת פיתרון דרך ההדגשה של בניית נורמות בין חברי הקבוצה כך שהקבוצה תעבור לשלב הבאה.
 
שלב גיבוש הנורמות – במידה והקבוצה עדין לא גיבשה אז תפקיד המנחה לעזור לה לגבש את הנורמות, לדוגמא מה מוטל על מישהו שאיחר למשמרת, בירור מה היא ההיררכיה בקבוצה. בעצם המטרה היא להעביר את הקבוצה לשלב הבאה "המימוש"
 
שלב המימוש כאן על עבודת הצוות להיות פורייה, לא תלותית, כאשר כל אחד יודע את מקומו. במידה ונדרש עזרה של מנחה קבוצה הוא יצטרך לבדוק האם הנורמות נאכפות, מה גורם לעבודת הצוות להיתקע ואז לשחרר את הפלונטר. בנוסף על המנהל לעודד ערב חברה, להעביר חומר עיוני לעובדים בתחום עבודת צוות, קיום שיחות ישירות ועקיפות, עשיית משוב, תגמול הצוות.
 
שלב הסיום גורם לפירוק הצוות ובניית צוות חדש. ניתן להזמין את מנחה הקבוצה לטכס הסיום.
 
חשוב לזכור צוות יכול לעבור מצב הפוך של נסיגה לדוגמא משלב מימוש לשלב של גיבוש נורמות.
כיוון שצוות כל הזמן מתפתח וקוראים תהליכים הכרתים, ריגושים, אמוני, והתנהגותי יש להיות מודעים ולבדוק היכן הצוות נמצא, לא רק מבחינת התפוקה שלו אלה גם מהבחינה החברתית. הנעת עובדים לפעולה יכולה להתבצע טוב יותר ברגע שאובחן באיזה שלב הצוות נמצא!
 
מנינו את השלבים שבהם יכול להתערב מנחה קבוצות. הסברנו את חשיבות הסדר בהתפתחות הקבוצה וסיימנו בהתמקדות בשלבי נסיגה. 
.
לקבלת ייעוץ נוסף בתחום פיתוח עבודת צוות ניתן ליצור קשר
במשרד 03-5590868 או בנייד 050-57111160
ניתן להתקשר למשרד 03-5590868 ישיר לנייד 050-5711160
borderImg
emailIcon
יצירת קשר ראשוני
שם
דוא''ל
טלפון
שאלה
true
אני מסכים לקבל עדכונים במייל
שלח
יצירת קשר מידי
050-5711160
טלפון קווי
5590868
ת.ד. 18050 אזור 58003
intrestingIcon
קראת הרווחת !!
רעיונות לערב גיבוש עובדים – חוויה פורצת דרך לצוותים
בחירה נכונה של פעילות חברתית לצוות: מציאת מקומות לאירועים, קייטרינג, משחקי גיבוש לעובדים, סדנאות, הרצאות, הופעות ומגוון אדיר של רעיונות לערב גיבוש עובדים תמצאו במאמר זה. ניתן לאמץ את העצות לימי גיבוש וכיף, כנסים, סמינרים, ולכל אירוע חברה... ערב גיבוש נועד לספק שלושה צריכים עיקריים : א: הצורך של עובדים להיפגש מחוץ לשעות העבודה בכדי לחזק את ההכרות, להתמודד מול עייפות ושחיקה לחדד את שיתוף הפעלה וליהנות יחד. . ב: הצורך של ראש הצוות לתגמל את המחלקה והצוות להראות דאגה כלפי העובדים ורצון להיחשף באופן אישי. ג: הצורך של ההנהלה להראות כי היא משקיע בעובדיה ויוצרת תחושת משפחתיות בעבודה כחלק מתרבות ארגונית חזקה ! חשיבות עבודת צוות משותפת אין ספק כי ההצלחות הגדולות כיום של חברות וארגונים נועצות בעבודה מעולה של הצוות. החוקר ג'ון קוטר טוען כי צוות תכליתי מורכב בצורה הנכונה, ושבין חבריה שרור אמון. החוקרים ארתור, שמיר והאוס מדגישים כי צוות איכותי מתפתח לאורך זמן תוך גילוי של זהות משותפת כלפי אחראיות, יעדים ומטרות. שיתוף הפעולה ואופטימיזציה של מערכת יחסים ומקצועיות יביאו את הצוות למצב שבו השלם גדול מסך חלקיו (סינרגיה צוותית). ההבדל בין סדנת עבדות צוות לערב גיבוש סדנת עבודת צוות מתמקדת באותם כשלים אשר גורמים לעובדים לא לממש את הפוטנציאל שלהם תוך התמקדות בפיתוח יחסי אנוש תקינים ובנורמות עבודה מוסכמות וחיבור לחזון ולמטרות של הארגון. ערב גיבוש נתפס בישראל כמקור לשחרור,כיף, חוויה והנאה ודרך לפעילות חברתית מרעננת הפקת ערב גיבוש מוצלח לעובדים בשמונה שלבים א.קביעת קונספט - רשמו מהם היעדים, המטרות והתוצאות המקוות של פעילות גיבוש.....
peopleIcon
חברות שנהנו
פלאפון
בנק פועלים
בנק יהב
שרותי בריאות כללית
חי אלקטרוניקה
ויזה כאל
מכבי שירותי בריאות
© האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות כל הזכויות שמורות
.