אחרי שהחלפנו מבטים בואו נדבר


פיתוח עבודת צוות הינו תהליך שמתחיל מרגע שהצוות מוקם ועד שתפקידו מסתיים. במאמר זה נדון בתפקיד המנחה בליווי השלבים של התפתחות הקבוצה.

החוקר טיוקמאן מונה מספר מצבים שבהם הצוות מצוי. השלבים כפי שפורסמו אצלנו באתר מדורגים לפי הסדר הבאה הקמה- פריצה- גיבש נורמות – מימוש – סיום.
בכל שלב יכולים להיווצר קשיים שיגרמו לצוות "להיתקע" ואז בעצם לא יתקיים מימוש האמיתי של הצוות.
 
שלב הקמה - הוא השלב החשוב שבו הצוות מוקם. כאן יש צורך בליווי של הצוות, לתת מקום לכל אחד, ליצור תקשורת פתוחה בין אנשים. אנו ממליצים על סבב של הכרות שבו כל אחד יספר משהו "פיקנטי" על עצמו. מתחים מתחילים לצוץ, כל אחד ואחת בודקים את מיקומם מול שאר חברי הצוות, משול הדבר לזוג שנכנס לבית חדש ומתחילים לרהט אותו, יש מאבקים פנימיים היכן יהיה כול דבר עד שלבסוף מוצאים את נקודת האיזון והבית מקבל את הצורה הייחודית שלו. 
תפקידו של מנחה הקבוצה יהיה ללוות את הקבוצה, לעזור להם להכיר אחד את השני, להדגיש את חשיבות עבודת הצוות וליצור את הקרקע לשלב השני שלב הפריצה.
 
שלב הפריצה - הינו השלב שמתחילים לעבוד יחד, עדין אין עבודת צוות ופיתוח עבודת צוות נמצא בחיתוליו. המצב הוא של מתח, גם בגלל חומר חדש הופך מתיאורטי למעשי וגם מתגלים קונפליקטים בין העובדים. עבודת הצוות עדין חורקת, ישנם מאבקי כוח.
תפקידו של מנחה הקבוצה ללוות את הקונפליקט כדי שלא ייצא מכלל שליטה ומציאת פיתרון דרך ההדגשה של בניית נורמות בין חברי הקבוצה כך שהקבוצה תעבור לשלב הבאה.
 
שלב גיבוש הנורמות – במידה והקבוצה עדין לא גיבשה אז תפקיד המנחה לעזור לה לגבש את הנורמות, לדוגמא מה מוטל על מישהו שאיחר למשמרת, בירור מה היא ההיררכיה בקבוצה. בעצם המטרה היא להעביר את הקבוצה לשלב הבאה "המימוש"
 
שלב המימוש כאן על עבודת הצוות להיות פורייה, לא תלותית, כאשר כל אחד יודע את מקומו. במידה ונדרש עזרה של מנחה קבוצה הוא יצטרך לבדוק האם הנורמות נאכפות, מה גורם לעבודת הצוות להיתקע ואז לשחרר את הפלונטר. בנוסף על המנהל לעודד ערב חברה, להעביר חומר עיוני לעובדים בתחום עבודת צוות, קיום שיחות ישירות ועקיפות, עשיית משוב, תגמול הצוות.
 
שלב הסיום גורם לפירוק הצוות ובניית צוות חדש. ניתן להזמין את מנחה הקבוצה לטכס הסיום.
 
חשוב לזכור צוות יכול לעבור מצב הפוך של נסיגה לדוגמא משלב מימוש לשלב של גיבוש נורמות.
כיוון שצוות כל הזמן מתפתח וקוראים תהליכים הכרתים, ריגושים, אמוני, והתנהגותי יש להיות מודעים ולבדוק היכן הצוות נמצא, לא רק מבחינת התפוקה שלו אלה גם מהבחינה החברתית. הנעת עובדים לפעולה יכולה להתבצע טוב יותר ברגע שאובחן באיזה שלב הצוות נמצא!
 
מנינו את השלבים שבהם יכול להתערב מנחה קבוצות. הסברנו את חשיבות הסדר בהתפתחות הקבוצה וסיימנו בהתמקדות בשלבי נסיגה. 
.
לקבלת ייעוץ נוסף בתחום פיתוח עבודת צוות ניתן ליצור קשר
במשרד 03-5590868 או בנייד 050-57111160
ניתן להתקשר למשרד 03-5590868 ישיר לנייד 050-5711160
borderImg
emailIcon
יצירת קשר ראשוני
שם
דוא''ל
טלפון
שאלה
true
אני מסכים לקבל עדכונים במייל
שלח
יצירת קשר מידי
050-5711160
טלפון קווי
5590868
ת.ד. 18050 אזור 58003
intrestingIcon
קראת הרווחת !!
ערבי גיבוש / ערב גיבוש - פעילות משחררת מחברת ומצחיקה מאוד
ערבי גיבוש לצוות, לקבוצות, לחברות. רעיונות, הרצאות, סדנאות, אטרקציות, הופעות, 050-5711160 יובל בן בסט. משחק אלתור, גרפולוג לערב גיבוש, מפעיל סדנת צחוק, שפת גוף בזוגיות, תיפוף, אימפרוביזציה ויצירתיות, משחקי חברה, פיתוח עבודת צוות, תחרויות, פעילויות. אין כמו ערבי גיבוש לקבוצות להדגיש את החזון המטרות והיעדים (בקצרה) לצד ערב שכולו חוויה וכיף לעובדות ולעובדים. כאשר החזון הוא למען מטרה נעלה, כזה שיכול לעזור לאנשים אחרים, ההתגייסות של הצוות וההשקעה הפיזית והנפשית שהם יסכימו להשקיע תהיה רבה לאין ערך מתוספת משכורת. ערב חברתי לעובדים יכול לקדם את המוטיבציה מול ראש הצוות. כאשר העובדים/ות יראו וירגישו עד כמה המנהל/ת עשו הכל כדי שהאירוע יהיה מוצלח. הזמנת הרצאה או סדנה בנושא מוטיבציה יכולה להתאים במיוחד אם יש סקרנות בקרב העובדים/ות לתחום זה. יש לשקול ולהתייעץ אם זה באמת התוכן המתאים עבור ערב גיבוש, כי בסוף המטרה היא החוויה, השחרור, הכיף, הצחוק, "ותחושת הביחד".
peopleIcon
חברות שנהנו
פלאפון
בנק פועלים
בנק יהב
שרותי בריאות כללית
חי אלקטרוניקה
ויזה כאל
מכבי שירותי בריאות
© האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות כל הזכויות שמורות
.