אחרי שהחלפנו מבטים בואו נדבר


פיתוח עבודת צוות הינו תהליך שמתחיל מרגע שהצוות מוקם ועד שתפקידו מסתיים. במאמר זה נדון בתפקיד המנחה בליווי השלבים של התפתחות הקבוצה.

החוקר טיוקמאן מונה מספר מצבים שבהם הצוות מצוי. השלבים כפי שפורסמו אצלנו באתר מדורגים לפי הסדר הבאה הקמה- פריצה- גיבש נורמות – מימוש – סיום.
בכל שלב יכולים להיווצר קשיים שיגרמו לצוות "להיתקע" ואז בעצם לא יתקיים מימוש האמיתי של הצוות.
 
שלב הקמה - הוא השלב החשוב שבו הצוות מוקם. כאן יש צורך בליווי של הצוות, לתת מקום לכל אחד, ליצור תקשורת פתוחה בין אנשים. אנו ממליצים על סבב של הכרות שבו כל אחד יספר משהו "פיקנטי" על עצמו. מתחים מתחילים לצוץ, כל אחד ואחת בודקים את מיקומם מול שאר חברי הצוות, משול הדבר לזוג שנכנס לבית חדש ומתחילים לרהט אותו, יש מאבקים פנימיים היכן יהיה כול דבר עד שלבסוף מוצאים את נקודת האיזון והבית מקבל את הצורה הייחודית שלו. 
תפקידו של מנחה הקבוצה יהיה ללוות את הקבוצה, לעזור להם להכיר אחד את השני, להדגיש את חשיבות עבודת הצוות וליצור את הקרקע לשלב השני שלב הפריצה.
 
שלב הפריצה - הינו השלב שמתחילים לעבוד יחד, עדין אין עבודת צוות ופיתוח עבודת צוות נמצא בחיתוליו. המצב הוא של מתח, גם בגלל חומר חדש הופך מתיאורטי למעשי וגם מתגלים קונפליקטים בין העובדים. עבודת הצוות עדין חורקת, ישנם מאבקי כוח.
תפקידו של מנחה הקבוצה ללוות את הקונפליקט כדי שלא ייצא מכלל שליטה ומציאת פיתרון דרך ההדגשה של בניית נורמות בין חברי הקבוצה כך שהקבוצה תעבור לשלב הבאה.
 
שלב גיבוש הנורמות – במידה והקבוצה עדין לא גיבשה אז תפקיד המנחה לעזור לה לגבש את הנורמות, לדוגמא מה מוטל על מישהו שאיחר למשמרת, בירור מה היא ההיררכיה בקבוצה. בעצם המטרה היא להעביר את הקבוצה לשלב הבאה "המימוש"
 
שלב המימוש כאן על עבודת הצוות להיות פורייה, לא תלותית, כאשר כל אחד יודע את מקומו. במידה ונדרש עזרה של מנחה קבוצה הוא יצטרך לבדוק האם הנורמות נאכפות, מה גורם לעבודת הצוות להיתקע ואז לשחרר את הפלונטר. בנוסף על המנהל לעודד ערב חברה, להעביר חומר עיוני לעובדים בתחום עבודת צוות, קיום שיחות ישירות ועקיפות, עשיית משוב, תגמול הצוות.
 
שלב הסיום גורם לפירוק הצוות ובניית צוות חדש. ניתן להזמין את מנחה הקבוצה לטכס הסיום.
 
חשוב לזכור צוות יכול לעבור מצב הפוך של נסיגה לדוגמא משלב מימוש לשלב של גיבוש נורמות.
כיוון שצוות כל הזמן מתפתח וקוראים תהליכים הכרתים, ריגושים, אמוני, והתנהגותי יש להיות מודעים ולבדוק היכן הצוות נמצא, לא רק מבחינת התפוקה שלו אלה גם מהבחינה החברתית. הנעת עובדים לפעולה יכולה להתבצע טוב יותר ברגע שאובחן באיזה שלב הצוות נמצא!
 
מנינו את השלבים שבהם יכול להתערב מנחה קבוצות. הסברנו את חשיבות הסדר בהתפתחות הקבוצה וסיימנו בהתמקדות בשלבי נסיגה. 
.
לקבלת ייעוץ נוסף בתחום פיתוח עבודת צוות ניתן ליצור קשר
במשרד 03-5590868 או בנייד 050-57111160
ניתן להתקשר למשרד 03-5590868 ישיר לנייד 050-5711160
borderImg
emailIcon
יצירת קשר ראשוני
שם
דוא''ל
טלפון
שאלה
true
אני מסכים לקבל עדכונים במייל
שלח
יצירת קשר מידי
050-5711160
טלפון קווי
5590868
ת.ד. 18050 אזור 58003
intrestingIcon
קראת הרווחת !!
יום גיבוש לעובדים- workers DAY party
מנהל/ת רווחה ומשאבי אנוש! הפקת יום גיבוש כיף לעובדים מצריכה בחירת פעילות מחברת ושוברת שגרה, שתשמח ותפנק. לפניך מבחר רעיונות אופטימליים לבחירת הופעה, הרצאה, סדנא, אטרקציה, הפעלה, שיותאמו לקונספט האירוע ולאופי העובדים והמנהלים. חדרי מילוט – אחת מהאטרקציות ליום גיבוש הוא חדר מילוט (אסקייפ רום) שבו העובדים/ות נכנסים לחדר שבו הם צריכים לפתור חידה כדי להימלט. החדר יבחר בהתאם לכמות צוות עובדים, נושא שמעניין אותם והמקום בהתאם לשאר הפעילות באזור. סיור / טיול לעובדים- אין כמו טיול ביום כיף בכדי לגבש צוות סביב חוויה מלהיבה משותפת ומשתפת! רק לאחר אפיון קבוצות עובדים/ות כדאי לבחור במסלול מתאים. טיול לעובדים "מיטבי/ות לכת" - יש לבחור טיול קמפינג שיעשה להם טוב בגוף ובנשמה, אפשר לשלב להם סדנת שטח ODT הישרדות ולאיזון אירוח במאהל בדואי אותנטי. טיול לעובדים/ות "מיטבי לסת" - ניתן לערוך טיול קצר ולעצור במרכז המבקרים, מוזיאונים ומרכזי תרבות שמסמלים את הסצ'נה בישוב. ניתן לבחור נושא לטיול סביב קונספט כמו: מנהיגות, אהבה, מוטיבציה, יצירתיות וחדשנות ולסיים במסעדת גורמה או בתחרות בישול. רכיבה ביום גיבוש - "הן היו אז רוכבות כך ממעל, על סוסי אגודת "השומר" אך כיום- הן רוכבות על הבעל וחמור זה כבר עסק אחר.." כך בשיר המפורסם של יורם גאון "איפה הן הבחורות ההן". אז הגיעו הזמן להחזיר "עטרה ליושנה" ולגבש דרך נסיעה על אופנים, סגווי, ג'יפים, רינג'רים, טרקטרונים, וכמובן רכיבה על סוסים, גמלים וחמורים. שיט ליום כיף – אחד מהטרנדים הוותיקים הוא שייט על יאכטה שבו יש כל הפינוקים האפשריים. מצד שני שיט קייקים יכול להכניס אדרנלין וגיבוש כשרוצים להתמקד בעבודת צוות משותפת או במנהיגות של שייט מפרשיות. אקסטרים ביום גיבוש – לאוהבי/ות אתגרים בטבע שרוצים להתנסות ולהתגרות בחוקי הטבע: טיפוס הרים, טיסה בכדור פורח, סקי בגלבוע, קפיצת בנג'י "על החיים ועל המוות", הישרדות בטבע לצוות שהאדרנלין זורם אצלו חופשי "בדם". תחרויות ליום גיבוש -המירוץ למיליון, הישרדות, מאסטר שף, פיינטבול שיכניסו "פלפל מקסיקני" ויקדמו שיתוף פעולה ועבודת צוות בין העובדים/ות. להזמנת פעילות ליום כיף לעובדים התקשרו: 03-5590868 נייד 0505711160 (עד 20:00 בלילה).
peopleIcon
חברות שנהנו
פלאפון
בנק פועלים
בנק יהב
שרותי בריאות כללית
חי אלקטרוניקה
ויזה כאל
מכבי שירותי בריאות
© האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות כל הזכויות שמורות
.