אחרי שהחלפנו מבטים בואו נדבר

פיתוח מצוינות, חדשנות ויצירתיות משלימות אחת את השנייה. במאמר זה נתמקד באנשים שהצליחו להקים רשתות קמעוניות בזכות האינטואיציה שלהם בזיהוי צרכים גלויים וסמויים של לקוחות.
 
חדשנות נוסח ארה"ב  - מוריס וריצירד היו שני אחים ששמות החיבה שלהם היו דיק ומאק. אביהם פוטר מעבדותו בבית החורשת לנעלים בצל המשבר הכלכלי הגדול בארה"ב. הם רצו גורל אחר. הם החליטו לפתוח מסעדת המבורגרים שהכילה 12 מקומות ישיבה. הם עשו הכול בעצמם צלו את הבשר, הכינו את המילקשיק. הם הצליחו והחליטו לפתוח מסעדה גדולה יותר בישוב סן ברנרדינו בלוס אנגילס. ההצלחה האירה להם פנים אבל התחרות מול שאר המסעדות כבר "נשפה בעורפם", ואז הגיע זמן החדשנות, הם החליטו לערוך שינוי אסטרטגי בשירות הלקוחות ובסגנון המזון בכדי למשוך קהל חדש שיתבסס על משפחות שיגיעו לסעוד. הם סגרו באופן זמני את המסעדה והתמקדו בתפריט הכולל המבורגר, ציפס ומשקאות כלים. המחיר המוזל והשירות המהיר הפכו את מסעדת "מקדונלדס" לרשת בעלת סניפים ב 117 מדינות, אשר נהנית מרווחים של כארבע וחצי מיליארד דולר בשנה. (2)
 
חדשנות נוסח אירופה "אלדי" - צמיחתם של רשתות הדיסקאונט. רשת "אלדי" הוקמה בשנת 1948 בשם "אלברכט דיסקאונטס" על ידי שני אחים תיאו וקרל אלברכט. בזמן מלחמת העולם השנייה הם הוחזקו כשבויים ובתום המלחמה הם שוחררו לגרמניה ופתחו מכולת בישוב אסן. לתושבים היה צורך במוצרי בסיס דחופים ובעלות הנמוכה ביותר. החדשנות של  האחים הייתה בכך שהם הצליחו להבין את דרישות השוק וצמצמו את המבחר המוצרים לכמה מאות של מוצרים תוך שמירה על איכות. אסטרטגיה זה כונתה "אסטרטגיה בחירה". המוצרים נבדקים בקביעות ומותאמים לדרישות הצרכנים תוך שמירה על מגוון קטן של מוצרים ואיכות טובה. בשנת 2003 אלדי מנתה 7000 חנויות בשתים עשרה מדינות והכנסתה העולמית הגיעה לשלושים וחמישה מיליארד דולר.   
כיום "רשתות דיסקאונט" באירופה מונות שלושים ושתים אלף חנויות ומהוות ארבעים אחוז מנתח השוק של תפוצת מצרכים. (1)
 
חדשנות נוסח ישראל "רשת שיווק השקמה" –  הצרכן הישראלי דורש מחיר זול אך לא מתפשר על איכות המזון. שוק הסופרמרקטים בישראל מוערך בכ3.9 מיליארד שקל בחודש.
הרשת של רמי לוי נתפסת כזולה והוא נהנה ממיתוג כזה בקרוב לקוחותיו. החדשנות שהוא נקט היא הוזלה משמעותית במצור מסוים (למשל עוף בשקל תשעים) תוך שימת דגש על פרסומה בתקשורת. (1)
 
חדשנות נוסח "דומינוס פיצה" – הרשת נוסדה בארה"ב בשנות השישים והוקמה בישראל בתחילת שנות התשעים. הסניף הראשון נפתח בשנת 1993. כיום הזכיינית שלה היא אלגד פיצה בע"מ. שוק הפיצות בישראל מוערך כיום בכ600 מיליון ₪ בשנה.
 
חדשנות של רשת "דומינוס פיצה" העולמית הייתה בתפיסת שירות חדשה בשל התחייבותה העולמית לספק את הפיצה תוך שלושים דקות ובמידה ולא עמדה בהתחייבות היא מעניקה פיצוי ללקוח. זיהוי של שירות חדש לצרכן היא אחת מהסיבות להצלחתה מאז הקמתה.
 
חדשנות בישראל -  דומינוס פיצה השכילה כבר בשנת 2002 לערוך מועדון לקוחות.
בשנת 2008 הוזמן מנכ"ל דומינוס פיצה יוסי אלבז לכנס בלאס וגאס לקבלת אות ההצטיינות העולמית מטעם דומינוס פיצה. מחודש יוני 2010 מושקות שתי חנויות מקוונות באתרי ספורט חמש ובוואלה שבהם ניתן יהיה לבנות פיצה אישית ולפקח אחר זמני המשלוחים.
 
חדשנות נוסח "רשת אגאדיר" –  אגאדיר הוקמה על ידי איתן טרבלוס עוד בהיותו בין עשרים ושש. כאשר נסע לטייל בחו"ל הוא הבין כי ההמבורגר הוא מעין "פלאפל עולמי". כאשר נפתחה מקדונלדיס בישראל הוא קלט את רמת הפוטנציאל הקיים בהמבורגר. החדשנות שלו נובעת מזיהוי צורך קיים שלא היה בו היצע. המסעדה הראשונה נפתחה בשנת 1997 בנחלת בנימין על טהרת המבורגר גורמה במחיר שפוי. מסעדה אשר פתוחה עד השעות המאוחרות, עם מוזיקה עדכנית, דברים שלשיטתו לא היו קיימים בארץ.  (2)

חדשנות נוסך "סופרמארקט הברכה"  - הסופר נמצא בפלורנטין ושוכן בין שני סניפי AM-PM והוא מצליח. מלבד היחס החם שמקבלים הלקוחות ומלבד בבונבונירה הנשלחת אליהם ליום ההולדת.,יש עוד דרך חדשנית שפיתחה בת אל מנהלת הסופר למשיכת לקוחות. היא מספרת כי כאשר למדה משפטים הייתה בקשר עם עורכי דין שהשכירו דירות וכך  "התפתח נוהג שצעירים באים למכולת, אני מוצאת להם דירה, חוסכת להם את דמי התיווך, נהיה קשר משפחתי ומאז הם קונים רק אצלי" ,האמון הוא גדול עד שהורים שמשאירים את מספר כרטיס האשראי בשביל הילדים שלהם ששוכרים שם דירות.
(3)
 
הבאנו כאן מספר דוגמאות של חברות אשר הצליחו בזכות פענוח צורך אשר דרש מענה מידי כמו רשת אלדי או רעיון לצורך סמוי כדוגמת רשת מקדונלד, אגאדיר או סופרמארקט הברכה. עוד ראינו כיצד ניהול נכון לצד התקשורת והבנת הצרכן הישראלי יכול להעניק יתרון יחסי כדוגמת רשת שיווק השקמה.
 
חברה יכולה להבנות על רעיון חדשני אבל אם לא תפתח חדשנות בקרב עובדיה זמנה שאול. אחד מהפתרונות של גוגל לדוגמא היא רכישת חברות שבהם נמצאים האנשים היצירתיים והמוצלחים בעולם האינטרנט. עד ספטמבר 2010 היא רכשה כ23חברות.
 
מחקר שנערך על ידי הפרופסור נגרפונטה מאוניברסיטת אם. אי. טי. הראה כי עשרים אחוז מהמוצרים החדשניים גרמו לשמונים אחוז מהתוצאות העסקיות. (מ.פיטרס 97).
 
נסו לחשוב עד כמה הארגון שאתם עובדים בו מעודד חדשנות ומה אתם יכולים לעשות בכדי לעודד חדשנות בארגון.
 
להזמנת סדנאות פיתוח מצוינות ניתן ליצור קשר בטלפונים הבאים :
משרד 03-5590868 או ישירות לנייד 050-5711160 (עד 22:00 בלילה).
_______________________________________________________
1.ציידי האוצרות – דרכי המחשבה של הצרכנים החדשים מעת מייקל ג. סילברסטיין. עמודים 89-113 עורכות ד"ר אורנה לביא שטיינר, ד"ר מיכאלה אלרם – דני ספרים הוצאה לאור.
2.מוסף סוף שבוע דה מארקר "עם בורגר – 20 אלף המבורגרים ביום - ולא במקדונלד" עמודים 20-23 תאריך 21.9.2010
3.אתר YNET צרכות "אני זוכר אותה מהמכולת" מעת מירב קריסטל  25.9.2010
4. סטיב גובס - הסיפור האישי
ניתן להתקשר למשרד 03-5590868 ישיר לנייד 050-5711160
borderImg
emailIcon
יצירת קשר ראשוני
שם
דוא''ל
טלפון
שאלה
true
אני מסכים לקבל עדכונים במייל
שלח
יצירת קשר מידי
050-5711160
טלפון קווי
5590868
ת.ד. 18050 אזור 58003
intrestingIcon
קראת הרווחת !!
רעיונות לערב גיבוש עובדים – חוויה פורצת דרך לצוותים
בחירה נכונה של פעילות חברתית לצוות: מציאת מקומות לאירועים, קייטרינג, משחקי גיבוש לעובדים, סדנאות, הרצאות, הופעות ומגוון אדיר של רעיונות לערב גיבוש עובדים תמצאו במאמר זה. ניתן לאמץ את העצות לימי גיבוש וכיף, כנסים, סמינרים, ולכל אירוע חברה... ערב גיבוש נועד לספק שלושה צריכים עיקריים : א: הצורך של עובדים להיפגש מחוץ לשעות העבודה בכדי לחזק את ההכרות, להתמודד מול עייפות ושחיקה לחדד את שיתוף הפעלה וליהנות יחד. . ב: הצורך של ראש הצוות לתגמל את המחלקה והצוות להראות דאגה כלפי העובדים ורצון להיחשף באופן אישי. ג: הצורך של ההנהלה להראות כי היא משקיע בעובדיה ויוצרת תחושת משפחתיות בעבודה כחלק מתרבות ארגונית חזקה ! חשיבות עבודת צוות משותפת אין ספק כי ההצלחות הגדולות כיום של חברות וארגונים נועצות בעבודה מעולה של הצוות. החוקר ג'ון קוטר טוען כי צוות תכליתי מורכב בצורה הנכונה, ושבין חבריה שרור אמון. החוקרים ארתור, שמיר והאוס מדגישים כי צוות איכותי מתפתח לאורך זמן תוך גילוי של זהות משותפת כלפי אחראיות, יעדים ומטרות. שיתוף הפעולה ואופטימיזציה של מערכת יחסים ומקצועיות יביאו את הצוות למצב שבו השלם גדול מסך חלקיו (סינרגיה צוותית). ההבדל בין סדנת עבדות צוות לערב גיבוש סדנת עבודת צוות מתמקדת באותם כשלים אשר גורמים לעובדים לא לממש את הפוטנציאל שלהם תוך התמקדות בפיתוח יחסי אנוש תקינים ובנורמות עבודה מוסכמות וחיבור לחזון ולמטרות של הארגון. ערב גיבוש נתפס בישראל כמקור לשחרור,כיף, חוויה והנאה ודרך לפעילות חברתית מרעננת הפקת ערב גיבוש מוצלח לעובדים בשמונה שלבים א.קביעת קונספט - רשמו מהם היעדים, המטרות והתוצאות המקוות של פעילות גיבוש.....
peopleIcon
חברות שנהנו
פלאפון
בנק פועלים
בנק יהב
שרותי בריאות כללית
חי אלקטרוניקה
ויזה כאל
מכבי שירותי בריאות
© האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות כל הזכויות שמורות
.