אחרי שהחלפנו מבטים בואו נדבר

ניסיון עשיר מול תלמידים ובני נוער
את הניסיון לעמוד ולרתק תלמידים/ות בבית ספר ובני/ות נוער בכל טווח הגילאים צברתי  במסגרת היותי עובד באגודה למלחמה בסרטן לקידום המודעות בקרב בני נוער וילדים בנושא נזקי עישון, חכם בשמש ותזונה נכונה וכמדריך לשעבר בפארק אריאל שרון. כגרפולוג ומנחה קבוצות אני הופך את הפעילות למגוונת ומרתקת תוך גירוי ואתגור אינטלקטואלי לצד הפעלות בקבוצות, בזוגות ובאופן אישי. הזמנת גרפולוג לתלמידי בית ספר יכול לתת מספר פתרונות לאירועים כגון יום התלמיד, יום המשפחה ואפילו יום המחנך.
 
פעילות לבני נוער ותלמידים - המטרה המרכזית
רגע לפני שוועד ההורים צריך לבחור אטרקציות ליום התלמיד או ליום המשפחה לפניכם מספר הצעות להפעלות והרצאות. גרפולוג לתלמידי בית ספר יכול להכלל בסל תרבות כפעילות העשרה מגבשת ומהנה. כדי שהפעילות תצליח אחד מהדברים החשובים הוא שאתם וועד ההורים תמקדו את המטרה של הפעילות כי מעבר לחשיבות של תחושת הכיף והנאה מהפעילות לעיתים יש מטרות נוספות כמו להפגיש בין התלמידים/ות, לשבור מחסמים ולחמם את הקרח. 
.
פעילות גרפולוגית לתלמידי כיתות א-ד
כיוון שהכתב יד מתחיל להתעצב בשנים הללו ניתן לערוך פעילות דרך ציורי ילדים והורים. אם אתם צריכים לארגן פעילות רק לילדים ניתן להזמין גרפולוג לתלמידי בית הספר אשר יערוך הפעולות דרך ציורים שיוקדשו האחד לשני. הציורים יהיו מרכיב דומיננטי גם בנוגע למשפחה שלהם במידה והמטרה היא פעילות בין הורים לילדים. אופציה נוספת היא לשלב משחקי יוגה צחוק ואימפרוביזציה בשביל שההפעלה תהיה יותר מגוונת.
 
פעילות גרפולוגיתלכיתות ה-ו
בגילאים הללו הייתי ממליץ ללכת על משחקי תחרות בזוגות ובקבוצה שבהם ישולבו פנטומימה, ג'יבריש, משחקי אסוציאציה ובתוך זה גם פעילות גרפולוגית בכתיבה שבה ניתן שכל אחד יכתוב את השם שלו בדף רגיל ומה מאפיין תכונות אופי בכתב. ניתן לשלב ציורי עצים ומשמעותם.
 
פעילות גרפולוגית לכיתות ז-ט
כאן נדרשת הרבה פעמים פעילות גיבוש והכרות. ניתן לשלב משחקים בתקשורת בין אישית, משחקי קירבה, תחרויות לצד טיפים בשפת גוף. גרפולוג לתלמידי בית הספר בכיתות ז – ט יכול להעמיק את הידע שלהם. אפשר לצחוק על החתימה של המורה (באישורה), לתת טיפים על מה שווה להסתכל בכתב היד.
 
פעילות גרפולוגית לכיתות י-י"ב
הגעתו של גרפולוג לתלמידי בית ספר ותיכון למתן הרצאה לשכבות הגבוהות יכולה להיות אטרקציה בלתי רגילה. אפשר לשלב נושאים כגון איך דרך כתב היד אפשר לעבוד על שינוי התדמית. להדגים להם כיצד נראה כתב יד של מורד/ת. ואיפה מסתתרים היצרים. הגרפולוגיה מאפשרת לחבר בין התלמידים/ות דרך משחקי כתיבה לחיזוק ההכרות, גיבוש והעצמה האישית.
 
גרפולוג להרצאות לתלמידי ישיבות
אם אתם צריכים למצוא אטרקציה לפעילות מגבשת ומהנה לתלמידי הישיבה ישנה הרצאה מעולה שבה נלקחים פסוקים מהתורה שאותם יכתבו התלמידים. לאחר מכן ניתן לבחור תלמידים שיבארו את הפסוק תוך כדי כתבתו ואז יתקבל הפירוש הגרפולוגי לאותיות. פירוש של חתימות, ציורים יהיו חלק מסקרן ומעניין שייתן לתלמידי הישיבה חומר למחשבה.
 
אטרקציות ליום הסטודנט
ביום הסטודנט ניתן לבחור בין סדנה או הרצאה שבה הסטודנטים/ות יקבלו את החומר המעניין והמרתק ביותר בתחום הגרפולוגיה, יבינו בצורה שונה את מהות החתימה. ניתן לחלק לפעילות קבוצתית.  
 
אטרקציות למיקס מיוחד
1.משחקי גיבוש ותקשורת בין אישית.
2.מה אומרת שפת הגוף שלך.
3.סדנאות צחוק ואימפרוביזציה.
4.חשיבות הומור והצחוק בין הורים לתלמידים.
 
 ____________________________________________________________
 

שינוים בהרגלי הכתיבה אצל תלמידי בבית ספר

מהפכת הפיסבוק, טוויטר והאינסטרגם גרמה לשינויים חברתיים מרחיקי לכת. בני הנוער פחות כותבים והרבה יותר מקלידים, מקליקים, מסמסים ומעלים סרטים ליו טיוב. הגישה שלכל ילד/ה צריך להיות לפטופ או או טאבלט תפגע לאורך זמן במיומנות החופשית של הכתיבה. ככול שמקדישים זמן לציור ביטויו הופך להיות מפורט ומתוחכם ולכן אם בני נוער לא המשיכו לצייר סביר שהם לא יגיעו לשלב זה. כיוון שמיומנויות מוטוריות מפוקחות גם על ידי גזע המוח הם האחרונות להיפגע. ככול שימשיכו ללמד בכיתות נמוכות את מיומנויות הכתיבה והציור כך ניתן יהיה להמשיך לאבחן דרך גרפולוגיה.

גרפולוגיה בגיל ההתבגרות

ישנם מספר גרפולוגים ופסיכולוגים שקדמו את הקשר שבין האבחון הגרפולוגי לגיל ההתבגרות בעולם כמו מינה בקר, פולבר, קלרה רומן, ויטליך, ז'אן דבושה. בישראל הגרפולוגית דפנה אילון היא אחת מהאוטוריטה בתחום. הפסיכולוגית לגיל ההתבגרות והגרפולוגית אורסולה אווה ללמנט פתחה את תורת "הגרפלוגיה הדינאמית" ונתנה דחיפה חשובה לקשר שבין כתב היד בילדות לבגרות ולשינויים המתרחשים בכתב היד כך שהוא לא יציב אלא משתנה במהלך החיים. אחד הפיתוחים המשמעותיים הם בתחום בני הנוער הוא אבחון המרכיב המבני של הכתב המורה על הניגוד שבין ציות לחוקים לרצון בחופש. דברים אילו מתבטאים הן ברמת המקרו (הארגון ורקמת הכתב על פני השטח – הצד החברתי סוציולוגי) והן ברמת המיקרו (אישיותו של הכותב המשתקפים דרך קו-צורה-תנועה הצד הפסיכולוגי). כמו כן היא קידמה סינדרום של סימנים הגרפים המבטאים משבר בגיל ההתבגרות

הילד בן שלושים יש לו חום גבוה

בקורס "פסיכולוגיה התפתחותית" מלמדים כי תקופת הבגרות השתנה. אם פעם גיל ההתבגרות נתפסה כמשהו של עד גיל 18 כיום יש תיאוריות שמדברות על גיל ההתבגרות כדבר שנמשך עד גיל שלושים. פעם תפסו את תקופת קדם ההתבגרות מגיל 10-12 שבהם השינויים הפיסיולוגים הפכו למשמעותיים. כיום השינויים בהרגלי האכילה, בטיב האוכל משפיעים על הקדמת השינויים הפיזיים  של שלב "הפיוברטי" (קדם ההתבגרות). 

משמעות הציור כגורם אבחוני וטיפולי

מבחן של דמות האדם פותחה על ידי הפסיכולוגית מחובר קארן והוא הורחב לציור של המשפחה ע"י קופיץ שמנה 30 קריטריונים, לבדיקה. החוקרים קאופמן וברנס השתמשו ב37 קריטריונים לאבחון וניתוח של "משפחה בזמן בפעולה". החוקרים הנדלר וריתמילר מציינים כי יש צורך לבדוק את הציור בכללותו. לפסיכולוג רודלף ארנהיים  יש חלק חשוב בהסתכלות על ציורי ילדים לא רק כמבחן השלכתי המייצג קונפליקט רגשי או אינטליגנציה אלא שימוש בציור ככלי אומנותי וטיפולי. לשיטתו לכל ילד/ה יש חוקים, סימבולים ונרטיבים משלהם בציור ולכן צריך לשאוף לדו שייח עם הילד/ה שיסברו את הציור ובכך יחשפו את עולמם רגשותיהם ודאגותיהם. כאשר בני נוער מציירים או כותבים הם יכולים להפוך מצוקה או בעיה לדבר מוחשי שקל יותר לטפל בו..
_____________________________________________________________
1.הציור כראי הנפש - ניתוח ציורי ילשים ומבוגרים - משה רז
2.ילדים כותבים - קו וכתב, ביטוי אישי - חווה רצון
3.הבנת ציורי ילדים - קתי א' מלקיודי
_______________________________________________________________
                          שר החינוך שי פירון - בהצלחה בתפקידך החדש

בתקווה כי תלמידי בית ספר תחת הנהגתך יגיעו להישגים גבוהים יותר, בתי הספר יזכו בתקציבים רבים יותר ותהיה התמקדות בבית ספר כמקור לחינוך תלמידים ולא רק "כבית חרושת לציונים".

ניתן להתקשר למשרד 03-5590868 ישיר לנייד 050-5711160
borderImg
emailIcon
יצירת קשר ראשוני
שם
דוא''ל
טלפון
שאלה
true
אני מסכים לקבל עדכונים במייל
שלח
יצירת קשר מידי
050-5711160
טלפון קווי
5590868
ת.ד. 18050 אזור 58003
intrestingIcon
קראת הרווחת !!
יום גיבוש לעובדים- workers DAY party
מנהל/ת רווחה ומשאבי אנוש! הפקת יום גיבוש כיף לעובדים מצריכה בחירת פעילות מחברת ושוברת שגרה, שתשמח ותפנק. לפניך מבחר רעיונות אופטימליים לבחירת הופעה, הרצאה, סדנא, אטרקציה, הפעלה, שיותאמו לקונספט האירוע ולאופי העובדים והמנהלים..
peopleIcon
חברות שנהנו
פלאפון
בנק פועלים
בנק יהב
שרותי בריאות כללית
חי אלקטרוניקה
ויזה כאל
מכבי שירותי בריאות
© האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות כל הזכויות שמורות
.