אחרי שהחלפנו מבטים בואו נדבר

בחירת מאמן, שחקנים מעולים, מצב כספי מצויין, החלטות טובות בזמן משחק,
הם תנאים טובים לניצחון, אך האם הם מספיקים לאליפיות ? 
מאמר זה ידון בחשיבות הגיבוש, פיתוח עבודת הצוות, 
הכימיה בין שחקנים והקשר לצוותי עובדים

חשיבות הכימיה בקבוצה

כאשר המילה כימיה עולה היא יכולה לסמל מספר דברים, כימיה מינית, כימיה רגשית, כימיה אינטלקטואלית, כימיה בין בני זוג, כימיה בין חברים, כימיה בין אנשים, כימיה בין קבוצות ועמים.

ההתמקדות במאמר זה בכימיה בקבוצה נובעת מהעובדה כי חלק גדול מהשינוים וההמצאות במאה השנים האחרונות נעשו על ידי קבוצה של אנשים כאשר הכימיה הייתה הדבק המלכד ביניהם.

עבודת צוות המשלבת כימיה בין העובדים, הינה מרכיב חשוב להצלחתם של ארגונים.

בקבוצות כדורסל ניתן לראות זאת בצורה המוחשית ביותר, כיוון שיכולתם של השחקנים להגיע לביצועים מדהימים ולתוצאות פנטסטיות, תלויה בכימיה ובחיבור ביניהם על המגרש. הקבוצה שתנצח במספר הרב ביותר של משחקים תהפוך לקבוצת אליפות של אותה עונה.

לארי לוציינו נשיא ומנהל עסקים ראשי, רד סוקס, בוסטון מעיד עד כמה חשובה הכימיה בקבוצת ספורט
"בעבר האמנתי בביולוגיה, לא בכימיה. אמרתי, אני רוצה מועדון גדול, חזק ומהר. אבל אחרי עשרים שנה, אני מאמין גדול בכימיה של המועדון. כמעט תמיד יש לך את זה כשאתה מנצח: ולעיתים קרובות הכימיה של הקבוצה היא שמובילה אותה לניצחון. אבל קשה לומר מה קודם למה.ועם זאת אל תטעו:כשאנחנו בונים קבוצות, אנחנו בונים אותן מתוך מודעות לכימיה, מפני שברור לנו שעל חוסר מודעות נשלם ביוקר".(1)

 
כיצד מזהים חוסר כימיה בקבוצה ?

איך ניתן לזהות חוסר כימיה בקבוצת כדורסל וכדורגל, ברמות הגבוהות מחוץ למגרש ?
כאשר מתפרסמת הודעה בעיתון כי כדורסלן הפועל י-ם גורם לאווירה "עכורה" בקבוצה, 
או ששחקן מכבי ת"א בכדורסל לא "משתלב" בקבוצה, בחלק גדול מהמקרים הידיעה "מודלפת" מטעם אחד השחקנים.
הדבר יכול להעיד על בעיה חברתית מסוימת אשר עלולה להפוך לבעיה על המגרש, כמו, ירידה בכמות אסיסטים, חוסר תיאום בהגנה ובהתקפה, והרגשה שאין משחק קבוצתי. 
ישנם מצבים של מתח בקבוצה אשר גורמים לא אחת למריבות בין שחקנים ואף לתגרות, זה דבר ידוע, השאלה אם לקבוצה יש את האיזונים, הבלמים והחזון כדי להמשיך קדימה בלי שהכימיה תיפגע.    

חשיבות עבודת צוות בקבוצה מפי מאמני NBA

 
פט ריילי מאמן הכדורסל טוען כי עבודת צוות מצליחה לחייב את החברים בקבוצה לכוון את המאמץ הקבוצתי לאותו כיוון, לגביו תחושה של משמעות נוצרת כאשר הקבוצה יוצרת אנרגיה וחיות משלה.תחושות אילו הופכות למוחשיות ביום יום כך שאף חבר בקבוצה אין לו את הצורך להסתלק,לשבות מהעבודה או לאחר. (2)
 
ביל ראסל  היה שחקן כדורסל של הבוסטון סלטיק והמאמן הראשון השחור ב NBA.
בעדותו הוא מספר על חשיבות הכימיה בקבוצה. הוא טוען כי קבוצתו הייתה
"קבוצה של מומחים, וכמו כל קבוצה של מומחים בכל תחום, הביצועים שלנו היו מותנים הן במצוינות אישית והן בטיב העבודה שלנו ביחד. אף אחד מאתנו לא היה צריך להתאמץ כדי להבין שאנו חייבים להשלים איש את תכונותיו הייחודיות של חברו ; זו היתה פשוט עובדה, כולנו ניסינו למצוא דרכים להפוך את השילוב שלנו לתכליתי יותר". יחדיו הם זכו בין השנים 1956- 1969בכאחד עשרה אליפויות
(3).
.
ריק פיטינו מאמן כדורסל של מכללת קנטקי והבוסטון סלטיק, מחבר הספר עשרת שלבים אל הניצחון מודע כי בתוך כל החלום הגדול של אליפות מסתתרים גם היעדים והחלומות האישים של השחקנים, לפיו אחד מהמפתחות של המאמן הוא להבין מה השחקן רוצה ואז לנסות לעזור לו להשיג את היעד הזה תוך שילוב עם מטרות הקבוצה.
עבודת צוות עוברת דרך מטרותיו של השחקן הבודד. כאשר המאמן יודע מה מדרבן את השחקן ניתן יהיה ללחוץ על הכפתורים הנכונים ולעלות את המוטיבציה של השחקן תוך חיבורו למטרות העל של הקבוצה.

חשיבות עבודת צוות על פי החוקר פיטר מ.סנגי


פיטר מ. סנגי בספרו הארגון הלומד מתאר קבוצה פרודוקטיבית שבה יש "אחידות הכיוון", האנרגיה של החברים נעשית הרמונית יותר, כך שבזבוז האנרגיה קטן יותר, כמו אור של לייזר שהוא ממוקד לאומת אור מפוזר בנורת חשמל רגילה.
אם יש בין חברי הקבוצה חזון משותף, אחדות מטרה והבנה כיצד כל אחד משלים את חברו ונוצר מצב בו השחקנים מבינים שהחזון המשותף מתחבר לחזון שלהם אז תיווצר אותה אחידות כך שהשלם יהיה גדול מסך חלקיו

עבודת צוות מנצחת  - קבוצת השיקגו בולס 

שחקן הכדורסל כמו מייקל גוירדון זכה בשישה אליפות עם קבוצת הכדורסל של שיקגו בולס תודות לעזרתם של חברי הקבוצה כמו טוני קוקץ, סקוטי פיפן והמאמן פיל גקסון. 
הדבר מוכיח כי שחקן גדול ככל שיהיה זקוק לעזרתם של חבריו לקבוצה כדי להוציא לפועל את הכישורים שלו וכדי להביא את הקבוצה לזכות באליפות, לדוגמא הקבוצה תכין תרגיל חסימה כך שהשחקן יישאר חופשי לקלוע, ואם כדי לעזור לו לשמור על שחקן אחר, אליפות מושגת רק בכוחות משותפים ולעיתים תודות לשחקן השישי דווקא ( מוטי דניאל היה השחקן השישי במכבי ת"א ולא פעם נקרא היה מהספסל והביא את המפנה לניצחון).  

 
קבוצות הכדורסל בישראל

הקבוצה הראשונה שזכתה בגביע אירופה הראשון בישראל הייתה מכבי ת"א בכדורסל. הייחוד של מאמן הקבוצה רלף קליין ז"ל  היה בכך שהוא החדיר מוטיבציה לשחקנים דרך נאום "ציונות". אומנם מה שהיה טוב אז לא בטוח שהוא טוב היום אך הדבר המלכד בין חברי הקבוצה יהיה אותה "ציונות" או וחזון משותף אשר יוטמע על ידי המאמן.
התהליך שהקבוצה עוברת, חשוב גם כן. כאשר מודגש לשחקנים התהליך שהם הולכים לעבור, הדבר יחסן אותם בפני כישלונות עתידים. כאשר המאמן מציב יעדים תובעניים כך שיהווה אתגר אישי וקבוצתי הקבוצה תוכל להתקדם לעבר היעוד שלה.

קבוצת אליפות מכבי ת"א
                                                                                                                             
הקבוצה של מכבי ת"א בשנות האלפים זכתה שלוש פעמיים באליפות אירופה.
הקבוצה התאפיינה בפרגון הדדי, למרות שהיו שם שחקנים עם לו מעט אגו.
התמונה שחרוטה בזיכרון היא זאת שבה קפטן הקבוצה גור שלף קרא לקבלת הגביע לשחקן דריק שארפ על תרומתו לקבוצה.

 
תרומת הניסיון  - לא רק הפרגון והחזון הם חלק מההצלחה, אלא גם הניסיון.
ככל ששחקני הקבוצה מכירים טוב יותר אחד את השני, את החולשות, את החוזקות של כל אחד ועושים בהם שימוש על המגרש היכולת של הקבוצה לנצח גוברת. כך הקבוצה של מכבי התגבשה בשנים שבין 2001 ל2003 בה זכתה באליפות הסופרליג והגיע לשיאה בעונות 2004-2006 בה זכתה בשתי אליפויות אירופה ועלתה פעם אחת לגמר.

קבוצת אליפות -הפועל גליל עליון

בעונת 1992/1993 הסתיים רצף האליפיות של מכבי ת"א. הפועל גליל עליון זכתה באליפות. הכימיה והכישרון אותה יצר המאמן פיני גרשון לצד שחקנים צעירים כמו, דורון שפר וותיקים כמו בריד ליף, אנדרו קנדי ומייק גיבסון גרמו להיסטוריה בענף הכדורסל.
.
שנת 2010 קבוצת גלבוע גליל עליון חזרה להיות אלופת המדינה. עודד קטש הצליח לחבר ולהפוך אוסף של שחקנים שחלקם אלמונים לקבוצה, אלישי כדיר, דיון דאוול, 
גירמי פארגו, גוני יזרעאלי, דגן יבזורי, גל מקל הובילו את הקבוצה לאליפות מול מכבי ת"א שמאמן מכבי ת"א הוא לא אחר מאשר פיני גרשון, זה שזכה עם גליל בעונת 1992/1993
    

קבוצת אליפות - הפועל ירושלים 

דוגמא אחרת היא משחק גמר גביע בין מכבי ת"א להפועל ירושלים בעונת 1995/1996 כאשר עדי גורדון קפטן הקבוצה קלע את סל הניצחון בשניות האחרונת למשחק. עדי גורדון היה מודע לכוחה של אינטילגנציה קבוצתית ויחד עם המאמן פיני גרשון יצר תלכיד אשר הביא את הגביע להפועל ירושלים.
                                                                                                                            .

קבוצת אליפות הפועל חולון

הפועל חולון בכדורסל זכתה באליפות בשנת 2008 מסל מנצח בשניות האחרונות של מליק דיקסון. השילוב יוצא הדופן והכימיה בין השחקנים ובין המאמן מיקי דורסמן ששימש גם כבעלי הקבוצה היו אחד מהגורמים לאליפות ההיסטורית.
הייתי נוכח בגמר הגביע ב 2009 בה זכתה הפועל חולון בגביע מסל של בריאן טולברט .


למה המזל הולך עם אלופים ?

האם הקליעה בשניה האחרונה היא מזל ? האם המסירה של גור שלף לדירק שארפ והקליעה ההיסטורית היא מזל ? אולי, ואולי זהו גם עבודה קשה וכימיה בין השחקנים אשר מביעה לתוצאות פנטסטיות.
את המונח "עבודה קשה"
 מתאר נשיא ארצות הברית תומס גפרסון באימרתו
"כי יש לו הרבה מזל, ככל שהוא עובד יותר קשה .. כך יש לו יותר מזל"

לאסוף את שאר חלקי הפזל

עבודה קשה יש גם למאמן, הוא זה שצריך להכין את הקבוצה, לחלק את העומס בעונה ארוכה, ללמוד את היריב, להכיר שיטות אימון חדשות, להיות מעודכן בכל שינוי חוקתי ולהפיק את המירב מן השחקנים.
בתחילת המאמר נכתב כי שיטות אימון חדישות, מצב כספי, בחירת שחקנים מעולים עם מיומנויות משלימות, החלטות המאמן והשחקנים בזמן משחק, כמו גם שחקנים בריאים לעורך עונה ארוכה, הינם חלק מהגורמים להצלחה לצד דברים שאין עליהם שליטה.
עבודת צוות משותפת ,כימיה,הרמוניה בין השחקנים הם השלם הגדול מסך כל חלקיו.

הדרך לבחירת קבוצה מנצחת 

 
גיים קולינס  נותן עצה "העלו את האנשים הנכונים על האוטובוס, הורידו את האנשים הלא נכונים, והושיבו את האנשים הנכונים בכיסאות הנכונים". (4) אם תעשו זאת, בספורט, בעסקים, תגיעו הרבה יותר מהר אל עבר המטרה שהצבתם.   
כשאתם רואים כי בצוות יש עובדים שפוגעים ביכולת של הקבוצה כך שהכימיה נפגעת אל תהססו להוריד אותם ולעלות אחרים עד אשר תגיעו לקבוצת האליפות שלכם.
                                                                                                                              .
 ____________________________________________________________

1.הביטחון בהצלחה – "איך המנצחים מצליחים ומדוע מפסידים הנכשלים" 
   פרופסור רוזבאת מוס קאנטר  הוצאת פקר עמוד 255
                                                                                                                         .
2.הצוות המנצח " הנוסחה הבדוקה להצלחה של פט ריילי" הוצאת מטר
                                                                                                                         .
3.הארגון הלומד " פעול כנגד כל הסיכויים, מתגבר על קשיי למידה, מזהה איומים
   על קיומו ומאתר הזדמנויות חדשות" פיטר מ.סנגי הוצאת מטר עמודים 238-239
                                                                                                                          .
4.חדשנות " חמשת העקרונות שבעזרתם תיצרו מוצרים ושירותים שהלקוחות רוצים"   
  הוצאת מטר עמוד 173
 
ניתן להתקשר למשרד 03-5590868 ישיר לנייד 050-5711160
borderImg
emailIcon
יצירת קשר ראשוני
שם
דוא''ל
טלפון
שאלה
true
אני מסכים לקבל עדכונים במייל
שלח
יצירת קשר מידי
050-5711160
טלפון קווי
5590868
ת.ד. 18050 אזור 58003
intrestingIcon
קראת הרווחת !!
יום גיבוש לעובדים- workers DAY party
מנהל/ת רווחה ומשאבי אנוש! הפקת יום גיבוש כיף לעובדים מצריכה בחירת פעילות מחברת ושוברת שגרה, שתשמח ותפנק. לפניך מבחר רעיונות אופטימליים לבחירת הופעה, הרצאה, סדנא, אטרקציה, הפעלה, שיותאמו לקונספט האירוע ולאופי העובדים והמנהלים..
peopleIcon
חברות שנהנו
פלאפון
בנק פועלים
בנק יהב
שרותי בריאות כללית
חי אלקטרוניקה
ויזה כאל
מכבי שירותי בריאות
© האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות כל הזכויות שמורות
.