אחרי שהחלפנו מבטים בואו נדבר

                                       
לאחר שהוקמו מפעלי הייצור של הונדה, ניסן וטויוטה בארצות הברית, נדרשו המנהלים לאמץ שיטות יפניות מסורתיות כמו שיתוף העובדים בקבלת החלטות, דבר שבתרבות ובערכים האמריקאים לא היו מושרשים, גם בגלל ההשפעה של המלחמה הקרה דאז, וגם עקב הדגש התרבותי של האינדיבידואליות וההישגים האישים. בעקבות הגלובליזציה, שיתוף הפעולה של העובדים בקבלת ההחלטות עלה, הרווחים והתפוקות לרוב גדלו יותר והעובדים השכירים דיווחו על סיפוק רב יותר מעבודתם. (1)

 
התיאוריות הארגוניות כמו התיאוריות המודרניות והפוסט מודרניות מתמקדות היום באדם. הן מניחות שארגון מנהלי מצליח הוא זה שבו העובדים פועלים נכון בעוד ארגון מנהלי כושל הוא ארגון שבו העובדים אינם פועלים נכון. שנים רבות לא נתנו משקל לתחום כמו גיבוש עובדים או פיתוח עבודת צוות. התיאוריה הארגונית גורסת שיש שבעה ערכים מובלים.
 
שבעה ערכים המובילים  :
 
  1. משימתיות – גיוס הכוחות המקצועיים והאישים של העובדים כדי להשיג את המטרה, הארגון דואג שהחלוקה תהיה נכונה בעבודה בין האנשים והיחידות תוך ניצול המדע לטובת העבודה והעובדים.
.
  1. היררכיה – לעובדים מוקנות סמכויות וכוח להורות איך לעבוד עם סמכות אכיפה, כאשר ישנם סגנונות שונים של היררכיה.
.
  1. יוזמה – היוזמה היא הכוח לחדש ולהשיג את המטרה, ערך היוזמה קשור באמון בעובדים ובנכונות לפרוץ מסגרות מקובעות.
.
  1. אנושיות – על המנהלים הממוקמים למעלה בהיררכיה לדאוג לצרכיו של העובד בארגון, להכיר בערכו ולהתחשב בו, הבעיה היא בקונפליקט שנוצר בין אנושיות למשימתיות
.
  1. שוויון – אמפטיה , אנושיות ואדיבות ומטרתו לצמצם את המרחק בין בעלי העוצמה בארגון לבין אלה שמתחתיהם. המושג שוויון מתנגש עם הביטוי עוצמה
.
  1. ביטחון – יציבות במצבת כוח האדם תוך הימנעות משינוים וחלוקת עבודה ברורה
.
  1. מוקד קבלת החלטות ( פנימי או חיצוני) – כמוקד קבלת ההחלטות הוא חיצוני, הארגון פועל על פי סדר ונהלים שמוכתב מגבוהה, והעובדים פועלים על פי קונפורמיות לארגון. לאומת זאת
מוקד קבלות פנימי – התרבות הארגונית מעודדת את העובדים לקבל החלטות עצמאיות, לשנות, ולפעול דרך מכוונות פנימית.
ערכים אלה הם הגורמים היכולים להניע את ההתנהגות בארגונים, הערך דוחף את העובד לפעול להגשמת המשימה. (2)
 
ערך העוצמה גובר על ערך הכוח
 
במהלך תקופת מלחמת העולם השנייה גרמניה הקימה מכונת מלחמה הגדולה ביותר שהעולם הכיר. הכוח היה בלתי מנוצח, ולמרות זאת גרמניה לא הצליחה להביס את אנגליה, וזאת בגלל העוצמה שגילם, וינסטון צירצייל, כאשר איחד את עמו סביב ערכים של הקרבה וחירות. בהרבה מאוד מהמקרים ערך העוצמה יגבר על ערך הכוח. (3).                                                                                                                                                         .
מלחמת השחרור - העוצמה של הישוב היהודי בצדקת הדרך להקמת מדינה יהודית היא זאת שניצחה את הכוח של מדינות ערב שעלה לאין שעור מהכוח שהיה לישוב באותה עת.
 
מלחמת ששת הימים היא עדות לעוצמתה של מדינת ישראל מול הכוח של מדינות ערב
 
דוגמא נוספת מעולם הספורט, במהלך עונת 1989 במשחק כדורסל המשיך לשחק גייי ברסון שחקנה של אוניברסיטת אוהיו למרות שנפצע קשה בצוואר (אובחן אצלו שבר בצוואר) .
 
התבטלות חברתית
 
מחקר שנערך על ידי רינגלמן בשנת 1913 מצא כי קבוצה שמשכה חבל והגיע עוד אדם, איכות הביצוע גבר אך התועלת פחתה, כיוון שהאדם מרגיש שפחות ניתן לזהות אותו. גיקסון וויליאמס מצא כי ישנו אפקט של התבטלות חברתית בקבוצה, הדבר יכול להתבצע גם במשימות אחרות שהקבוצה מקבלת.
 
אחת מהמסקנות המועלות היא כי כאשר אין תמריץ חזק לביצוע משימה עבור קבוצות או יחידים ההתבטלות הקבוצתית תתרחש, בעוד לכידות קבוצתית גבוהה, והצבת יעדי ביצוע ומעורבות תקטין עד לאפס את ההתבטלות החברתית.

לפרטים נוספים עבור פיתוח עבודת צוות ניתן ליצור קשר למשרד 03-5590868 או ישירות טלפון נייד 050-5711160

 
ניתן להתקשר למשרד 03-5590868 ישיר לנייד 050-5711160
borderImg
emailIcon
יצירת קשר ראשוני
שם
דוא''ל
טלפון
שאלה
true
אני מסכים לקבל עדכונים במייל
שלח
יצירת קשר מידי
050-5711160
טלפון קווי
5590868
ת.ד. 18050 אזור 58003
intrestingIcon
קראת הרווחת !!
רעיונות לערב גיבוש עובדים – חוויה פורצת דרך לצוותים
בחירה נכונה של פעילות חברתית לצוות: מציאת מקומות לאירועים, קייטרינג, משחקי גיבוש לעובדים, סדנאות, הרצאות, הופעות ומגוון אדיר של רעיונות לערב גיבוש עובדים תמצאו במאמר זה. ניתן לאמץ את העצות לימי גיבוש וכיף, כנסים, סמינרים, ולכל אירוע חברה... ערב גיבוש נועד לספק שלושה צריכים עיקריים : א: הצורך של עובדים להיפגש מחוץ לשעות העבודה בכדי לחזק את ההכרות, להתמודד מול עייפות ושחיקה לחדד את שיתוף הפעלה וליהנות יחד. . ב: הצורך של ראש הצוות לתגמל את המחלקה והצוות להראות דאגה כלפי העובדים ורצון להיחשף באופן אישי. ג: הצורך של ההנהלה להראות כי היא משקיע בעובדיה ויוצרת תחושת משפחתיות בעבודה כחלק מתרבות ארגונית חזקה ! חשיבות עבודת צוות משותפת אין ספק כי ההצלחות הגדולות כיום של חברות וארגונים נועצות בעבודה מעולה של הצוות. החוקר ג'ון קוטר טוען כי צוות תכליתי מורכב בצורה הנכונה, ושבין חבריה שרור אמון. החוקרים ארתור, שמיר והאוס מדגישים כי צוות איכותי מתפתח לאורך זמן תוך גילוי של זהות משותפת כלפי אחראיות, יעדים ומטרות. שיתוף הפעולה ואופטימיזציה של מערכת יחסים ומקצועיות יביאו את הצוות למצב שבו השלם גדול מסך חלקיו (סינרגיה צוותית). ההבדל בין סדנת עבדות צוות לערב גיבוש סדנת עבודת צוות מתמקדת באותם כשלים אשר גורמים לעובדים לא לממש את הפוטנציאל שלהם תוך התמקדות בפיתוח יחסי אנוש תקינים ובנורמות עבודה מוסכמות וחיבור לחזון ולמטרות של הארגון. ערב גיבוש נתפס בישראל כמקור לשחרור,כיף, חוויה והנאה ודרך לפעילות חברתית מרעננת הפקת ערב גיבוש מוצלח לעובדים בשמונה שלבים א.קביעת קונספט - רשמו מהם היעדים, המטרות והתוצאות המקוות של פעילות גיבוש.....
peopleIcon
חברות שנהנו
פלאפון
בנק פועלים
בנק יהב
שרותי בריאות כללית
חי אלקטרוניקה
ויזה כאל
מכבי שירותי בריאות
© האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות כל הזכויות שמורות
.