אחרי שהחלפנו מבטים בואו נדבר
המשחקים שקיבצנו הינם משחקים מוכרים שעוברים כחוט השני מהילדות דרך תנועות הנוער, התיכון, צבא, מבחני מיון בעבודה..
.
נפגוש אותם ב- סדנת פיתוח צוותים, גישור, מכירות, ניהול זמן, עבודת צוות, פיתוח מצוינות, יום גיבוש, ערב חברה, יום כיף, חוג בית, יום הולדת ועוד. אנו מקווים שתשתמשו בהם ואף תיישמו ותוסיפו רעיונות משלכם.
 
הפעילות יכולה להתאים כקונספט עבור: פעילות חברתית מגבשת לעובדים, פעילות חברתית לבני נוער, פעילות חברתית למבוגרים, פעילות חברתית לחיילים וקצינים.

פעילות חברתית הינה צורך כולל של המין האנושי. כבר משחר ילדותינו אנחנו לומדים דרך משחק וחיקוי.
אלמנט המשחק הן משחרר מעכבות והן יוצר תחרותיות ומכאן מוביל לתחושות של מטרה משותפת ול"גאוות יחידה". 
.
אירוע גיבוש יכול להיות מיועד לכל קבוצה חברתית: צוות עובדים בחברה, עובדי הוראה וכיו"ב.
 
בכתבה זו יוצגו שישים ותשע משחקים שונים, לזוגות, לקבוצות, משחקים ייעודיים. 
.
 
בחירת המשתתפים להפעלה
.
הדבר נראה פשוט אך עומד מאחוריו רעיון חשוב, אנשים תמיד יבחרו לשבת עם מי שהם מכירים ומרגישים בנוח. מטרתנו היא להפגיש בין אנשים שאינם מכירים זה את זה.
לפני ההפעלה,חשוב למנות את מספר המשתתפים ולחלק אותם לפי זוגות או קבוצות.
 
חלוקה לזוגות
.
א. חלק לפי מספרים זוגי ואי זוגי – לעבור ברצף בין המשתתפים ולספור "אתה מספר אחד, את מספר שתיים...." ,  לאחר מכן מורים לכל מספרי אחד למצוא שותף/ה לתרגיל מתוך הקבוצה שלהם. 
.
טיפ: כשמציינים "מספר אחת" - הצביעו מעלה עם האגודל וכשמציינים "מספר שתיים" - סמנו V עם האצבעות- כך אנשים יזכרו טוב יותר את מספרם.
 
א.אפשר גם להכין מבעוד מועד מדבקות עם מספר הקבוצה או צבעה ולהצמידן לבגדי המשתתפים. 
.
ב. על כל משתתף למצוא בן/בת זוג. אם יושבים בצורת"חית"-כל זוג יושב אחד מול השני.
 
ג. במידה שמספר המשתתפים הוא אי-זוגי, העובד הנותר יכול לקבל תפקיד של משקיף.
 
חלוקה לקבוצות - פעילות חברתית
.
א. חלוקה לשתי קבוצות - על פי מין גברים ונשים, צבע עיניים או נעליים ...
ב. חלוקה לשלוש קבוצות - כאן ניתן להשתמש במספרים "אחת", "שתיים","שלוש". 
.       
טיפ: חלוקה בהתאם למיקום הישיבה תתבצע בתנאי שכלל המשתתפים לא מכיר זה את זה.
 

משחקים לשבירת קרח
.
1. פרט אישי: כל אחד צריך לנדב מידע על עצמו, הכי קל והכי מהיר.
 
2. ראיון הצגה עצמית: כל זוג מקבל חמש דקות שבמהלכן הם מספרים זה לזה על עצמם. לאחר מכן כל אחד צריך להציג את חברו למשחק. (טוב מאוד לסדנא בשפת גוף).
ניתן להמשיך את התרגיל כאשר כל זוג הופך לרביעייה ואז כל אחד מציג בפנטומימה את בן/בת זוגו מהתרגיל הקודם.
 
3. עקב אכילס: זוג עומד זה מול זה וכל אחד צריך לנסות לגעת בעקב של המשתתף שמולו.
 
4. צוחק מי שצוחק אחרון: כל זוג בתורו צריך להצחיק את השני במשך דקה באמצעות פנטומימה, בדיחה או כל דבר אחר, המנצח זה שניסה להצחיק בדרך המקורית ביותר.
 
5. עולם קטן: כל זוג צריך למצוא מכר משותף, תוך חמש דקות.
 
6. גב אל גב: כל זוג צריך להסתכל אחד על השני במשך דקה ולזכור כמה שיותר פרטים לאחר מכן הם מסתובבים גב אל גב ואז הם צריכים להגיד את כל הפרטים שהם זוכרים. המנצח הוא זה שזכר הכי הרבה פרטים על בן/בת זוגו.                                                  
7. שיא השיאים: כל זוג צריך להגיע עם היד למקום הגבוה ביותר תוך דקה.  
 
8. מסלול מכשולים: מוציאים את המשתתפים מהחדר ומחלקים אותם לזוגות. כל זוג צריך להחליט מי המוביל ומי המובל. המובל עוטה כיסוי עיניים וכל זוג נכנס בתורו. המוביל צריך להעביר את המובל במהירות דרך מסלול מכשולים. בתום הסיבוב הם נשארים בחדר, וזוג נוסף נכנס. הזוג המנצח הוא זה שהצליח לעבור את מסלול המכשולים במהירות המירבית.
 
9. משהו קטן וטוב: כל זוג משתתפים צריכים להחמיא זה לזה ולהגיד רק דברים טובים על הצד השני בשלושים שניות. לאחר-מכן מתחלפים בתפקיד.  
 
10. משחק מבטים: כל זוג צריך להסתכל אחד לשני בעיניים במשך דקה תמימה, המנצח הוא מי שמצליח לא לצחוק.
 
טיפ: לאחר ביצוע כל תרגיל מומלץ לשאול את המשתתפים, איש-איש בתורו, איך היה ?
 
i. משחקי גיבוש אחידים לקבוצה
 
1. סלט פירות: מושיבים את הקבוצה במעגל ומחלקים אותם לקבוצות לפי שמות של פירות, למשל: תפוז ובננה. מבקשים מתנדב לקום ממקומו ומזיזים את הכיסא שלו החוצה. כאשר הוא בתוך המעגל הוא קורא "תפוז" ואז כל מי ששייך לקבוצת תפוז צריך להתחלף בכיסא עם שאר חברי התפוז, כאשר המתנדב צריך לשבת על אחד מהכיסאות שייתפנו. כנ"ל לגבי קבוצת בננה, ברגע שמנחה הפעילות אומר "סלט פירות" כולם צריכים להתחלף בכיסאות. מי שלא מוצא כיסא הוא זה שממשיך את המשחק.
 
2. הרצל אמר: בוחרים מנחה. הקבוצה צריכה לעשות את מה שהוא מורה, למשל "הרצל אמר לגרד באף", כולם צריכים לגרד באף, אך אם הוא אומר "להרים ידיים" בלי להגיד "הרצל אמר", מי שהרים את היד נפסל. ממשיכים עד שנשאר חבר אחד שלא התבלבל.
 
3. משחק האמת והשקר: אחד המשחקים הפופולאריים ביותר משנות התשעים: כל אחד צריך להגיד על עצמו משפט אחד אמיתי ומשפט אחד שקרי. על חברי הקבוצה לגלות האם המשפט נכון או לא, המנצח הוא זה שהצליח לנחש הכי הרבה פעמים מהו משפט אמת ומהו שקר.
 
4. משחק אסוציאציות: בוחרים מילה, למשל רוח, ואז עוברים בסבב כך שכל אחד מוסיף מילה. הבא בתור צריך לחזור על מה שנאמר ולהוסיף מילה נוספת משלו, עד שהאחרון חוזר על המלים של כולם.
 
5. מעשה טוב: כל אחד בתורו מספר על מעשה טוב שהוא עשה בתקופה האחרונה.
 
6. קריאת מחשבות: יש לבקש מכל משתתף חפץ אישי. יש לרכז את החפצים במרכז, כל אחד לוקח חפץ שלא שייך לו ומנסה לגלות של מי החפץ.
 
7. דקה של נאום: יש לבקש באופן אקראי מכל משתתף לנאום במשך דקה על משהו מצחיק שקרה לו. המטרה היא לעבור שישים שניות בלי לשתוק ולו לשנייה. מי שמפסיק באמצע יוצא מהמשחק.
 
8. טלפתיה: מחליטים על נושא: כלי נגינה, רהיטים, צמחים וכיו"ב. כל אחד מקבל דף ועט וכותב מילה בהתאם לנושא הנבחר. כל משתתף מקפל את החלק שבו כתב ומעביר לחברו. הבא בתור אמור לנחש מה קודמו כתב. בסוף הסבב פותחים את הדפים ומי שהצליח לנחש מה קודמו כתב הוא המנצח.
 
9. תחביב משותף: כל אחד כותב על פתק תחביב שהוא עוסק בו, מקפל אותו ומניח במרכז המעגל. לאחר מכן מערבבים את הפתקים וכל אחד לוקח פתק. כל אחד בתורו צריך לנחש של מי התחביב. לאחר שלושה ניחושים האדם שנחשף התחביב שלו צריך להתוודות ולספר עליו.
 
10. שיר השירים: הראשון אומר מילה, זה שיושב לידו צריך למצוא שיר שיש בו את אותה מילה. אם הוא לא מוצא הוא צריך לשיר במשך שלושים שניות והבא בתור מוסיף מילה וכך הלאה.
 
 
ii. קבוצה חדשה - חשיבות משחקי היכרות 
 
משחקי היכרות טובים לקבוצה חדשה או לכזו שהתגבשה במהלך שלושת חודשי העבודה הראשונים, או לחילופין כאשר מגיעים עובדים חדשים לצוות והמטרה היא להכיר בין כולם. למטרה זו נקדיש עשרה משחקי זוגות ייחודיים.
טיפ: נא הסבירו את התרגיל לאט ואז שאלו אם יש שאלות.
 
iii. משחקי גיבוש קבוצה חדשה – פעילות חברתית להכרות
 
1. החצי המלא: מבקשים מהקבוצה להסתדר בטור בסדר כרונולוגי על פי גיל, מידת נעליים, גובה וכוי. אם הקבוצה מונה מעל ל-16 איש ניתן לחלק אותה לשתי קבוצות ולעשות תחרות בין הקבוצות. הקבוצה מקבלת בקבוק שתייה קטן מלא מים עד מחציתו. על הקבוצה להעביר בצורה המהירה ביותר את הבקבוק מאחד לשני רק באמצעות הרגליים וללא עזרה של הידיים.
 
2. קרוב רחוק: מחלקים לזוגות ועומדים אחד ליד השני, כל אחד בתורו מאותת לזה שמולו האם להתקרב או להתרחק. לאחר שתי דקות הם מתחלפים בתפקידים. המטרה היא לטעום את טעם הקירבה והריחוק. בסיום התרגיל ניתן לדבר על ההבדלים בתחושות בין קירבה לריחוק.
 
3. גאוות יחידה: כל קבוצה צריכה לבחור תוך עשר דקות  מנהיג, שם, המנון, דגל, שיר קצר, מיקום, וחיה המאפיינת אותה. המנהיג בכל קבוצה צריך להציג מול המנחה או שאר הקבוצות את הפרמטרים שהם היו צריכים להכין וכל פרמטר מקבל ניקוד בין אחת לעשר. בסוף הציונים מוצגים על הלוח והקבוצה שזכתה בשקלול הסופי בהכי הרבה נקודות היא המנצחת. ניתן לקיים דיון ולשאול כיצד התקבלו ההחלטות.
 
4. דמוקרטיה ודיקטטורה: על הקבוצה מוטלת משימה להחליט באופן דמוקרטי מהם חמשת העקרונות שהארגון או המדינה לא יכולים להתקיים בלעדיהם. הזמן המוקצב הוא חמש דקות. בסוף התרגיל יש לכתוב את התוצאות על הלוח ולדון עם הקבוצה בתהליך קבלת ההחלטות.
 
5. ים יבשה: המנחה מפזר דפים על הרצפה. על חברי הקבוצות להתהלך בחדר. כשהמנחה קורא "יבשה" המשתתפים צריכים להיעמד על דף. כשהמנחה קורא "ים" המשתתפים צריכים לעמוד על הרצפה החשופה. מי שעומד במקום ההפוך לקריאת המנחה נפסל. הקבוצה המנצחת היא זו שנותרה עם הכי הרבה חברים.
 
6. משחק האטבים: מתחלקים לקבוצות. כל משתתף מקבל אטב, המטרה היא ליצור שרשרת ארוכה ואז להפריד אותה. כל משתתף בתורו מכניס אטב לתוך אטב ומעביר לשני. ברגע שמסיימים את השרשרת יש להתיר אותה. הקבוצה המנצחת היא זאת שסיימה הכי מהר והגיע למצב ההתחלה.
 
7. היפה והחיה: מתחלקים לקבוצות שוות. כל קבוצה צריכה להחליט איזו חיה היא מציגה ולגלם אותה בתנועה ובקול. על שאר הקבוצות לגלות איזו חיה זאת.
 
8. חילופי זוגות: יש להעמיד בזוגות את המשתתפים ואז המנחה צריך לתת פקודות כמו "על הזוגות ללכת שמאלה", "על הזוגות לשבת על הרצפה". ברגע שנשמע האות, למשל, מחיאת כף של המנחה, על הזוגות להתחלף.
 
9."כיפאק היי": מעמידים את כולם במעגל. טופחים על הברכיים ואז מוחאים כף פעמיים כדי ליצור קצב. כל אחד בתורו צריך להגיד "כיפאק לבני" ולהוסיף משהו חיובי עליו. על הקבוצה להשיב שלוש פעמים "כיפאק היי". כך כל אחד בתורו "משבח" מישהו אחר עד שהסבב מסתיים.
 
iv. גיבוש קבוצה ותיקה – פעילות חברתית בישיבה
 
1. חבילת הקסם: על דף עיתון, ראש הצוות כותב משפט על כל אחד מהעובדים  ואז יוצר כדור משכבות הנייר. כל משתתף פותח שכבה מכדור הנייר ועל כל הקבוצה לנחש על מי נכתב המשפט.
 
2. משחקי גפרורים: כל קבוצה מקבלת גפרורים ומטרתה לבנות מגדל גפרורים תוך שבע דקות. בסיום ניתן לדון בתהליכי ההחלטה ובדינמיקה שנוצרה.
 
3. הימלטות: הקבוצה מקבלת סיטואציה שבה היא נמצאת בבקתה ביער על שפת אגם שורץ תנינים. ביער עצמו יש אריות, נחשים, נמרים ושלל טורפים אחרים. הקבוצה נמצאת בבקתה וצריכה להימלט משם. לרשותם עומדים אולר, חבל, שולחן, סולם ואקדח זיקוקים. עליהם לעבור לגדה השנייה של הנהר בכדי להינצל, יש להם שמונה דקות להיערך לבריחה. בסיום הם צריכים להציג בפנטומימה כיצד הם בורחים ומגיעים לגדה השנייה של הנהר. ניתן לדבר על כיצד כל אחד היה נוהג בסיטואציה דומה.
 
4. הישרדות: על הקבוצה מוטלת משימה להחליט על חמישה דברים שהם היו לוקחים איתם לאי בודד. עליהם להגיע להחלטה משותפת תוך שבע דקות.
 
5. דימוי עצמי: על כל אחד לכתוב על פתק שתי תכונות חיוביות שלו ושתי תכונות שליליות שלו. המנחה אוסף את הפתקים. כל אחד משרטט טבלה בת שתי עמודות שכותרתן: "יודעים עלי" ו"חושבים שאני", וממלא את הטבלה לפי הפתקים שבמנחה קורא. בסיום ניתן לדבר על הפער שבין הדימוי העצמי שלי לבין ההערכה של הסובבים.
 
6. משחק חרוזים: אחת הקבוצות יוצאת מן החדר ועל הקבוצה השנייה יש לחבר חרוז בשתי מילים. כשהקבוצה חוזרת אומרים לה מילה אחת והיא צריכה למצוא את המילה השנייה המתחרזת. הם רשאים לשאול עד עשר שאלות ואז מתחלפים בתפקידים. 
 
7. אמנות תפלות: כל אחד צריך לכתוב אמונה תפלה שהוא מתחבר אליה. על חברי הצוות לגלות מי כתב מה. לאחר מכן ניתן לחלק את הצוות לקבוצות קטנות וכל קבוצה דנה באחת מן האמונות התפלות, כיצד היא נוצרה ומה תפקידה.
 
8. כתיבת פרסומת: כל אחד כותב פרסומת על עצמו, ומעביר אותה למנחה. המנחה קורא אותה והקבוצה צריכה לגלות של מי הפרסומת.
 
9. חידון אקטואליה: יש להביא מספר עיתונים שונים בהתאם לקבוצות. כל קבוצה מקבלת עיתון והיא צריכה "לחרוש אותו" ולדעת אותו פרפקט תוך 10 דקות. לאחר מכן העיתונים מוחלפים בין הקבוצות, ושוב הם מקבלים עשר דקות להכין חמש-עשרה שאלות. הקבוצה שזוכרת את מירב הפרטים ועונה על מספר השאלות הגדול ביותר היא זאת שמנצחת. (משחק טוב לסדנת זיכרון).
 
10.חידון טלוויזיה: כל אחד בוחר דמות או סדרת טלוויזיה ומציג חמש אמרות. מי שמזהה את הדמות או הסדרה מקבל נקודה. אחרי חמש שאלות תור המשתתף הבא. מי שזכה במספר הנקודות הגבוה ביותר הוא המנצח.
 
v. גיבוש קבוצה ותיקה - פעילות חברתית אקטיביות
 
1. תחרות זריקת צלחות: משרטטים על הרצפה קו בגיר או מסמנים במסקנטייפ. חברי כל קבוצה זורקים, כל אחד בתורו, צלחות פלסטיק. המנצחהוא זה שזרק למרחק הגדול ביותר. פעילות חברתית שמעלה את רמת האנרגיה..
 
2. מעגל צחוק: עורכים מעגל, מחזיקים ידיים בהצלבה, כל אחד צריך לצחוק לזה תוך התבוננת בפניו של זה שלידו וזה שלידו צריך לצחוק בחזרה, המטרה ליצור מעגל של צחוק ולתת פורקן.
 
3.הליכה חד-סטרית: בחדר מרווח מסמנים קו התחלה וקו סיום בגיר או בחוט. כל אחד צריך ללכת במהירות לאורך החדר במטרה להגיע אל הגבול בתוך דקה. מי שמגיע לקו הסיום צריך לחזור לנקודת ההתחלה. המטרה היא לתזמן כך שבדיוק כאשר חולפת דקה יגיעו לקו הגמר. (מומלץ לסדנאות לניהול זמן).
 
4. זמן גייבריש: הקבוצה מתחלקת לזוגות, כל אחד מהם צריך להביע אהבה, לפלרטט ולהזמין למסעדה זה את זה כאשר הם מדברים גייבריש. הזוג הרומנטי והמצחיק ביותר מנצח. 
 
5. הליכת חמור: מחלקים את הקבוצה לשני צוותים. כל צוות מתחלק לזוגות. קושרים את רגל ימין לרגל שמאל על ידי חבל או מסקנטייפ עבה. ואז למקומות-היכון-צא. ברגע שזוג אחד מגיע לקו הסיום הזוג הבא יוצא אחריו. הצוות המנצח הוא זה שכל חבריו הגיעו לקו הסיום הכי מהר.
 
6. בלונים: כל קבוצה מקבלת מספר שווה של בלונים וסיכה. כל קבוצה צריכה לשמור על הבלון שלה מנופח במשך שלוש דקות. המנצח הקטן הוא הצוות שאצלו הבלון נשאר שלם, המנצחת הגדולה היא הקבוצה שמשכילה לא לפוצץ אף בלון ובעצם לשמור על כל הבלונים שלמים.
 
7. משחק הכדורים: מעמידים את הקבוצה במעגל, זורקים כדור טניס, המשתתפים צריכים לתפוס את הכדור ומיד לזרוק אותו למישהו אחר. המטרה היא שהכדור לא ייפול. כעבור דקה מוסיפים כדור שני ולאחר מכן כדור שלישי. המשחק הוא מהנה ומטרתו הבנת התקשורת הבין-אישית, רושם ראשוני ותהליכים מודעים ולא מודעים ברושם הראשוני.
 
8. משחק "הסקסולוגית": יש להצטייד ביין. המשתתפים שואלים שאלות פרובוקטיביות כמו, מי ניתק ללקוח בפרצוף, מי אמר שאיחר כי היו פקקים לעבודה, מי לא הגיע לעבודה כי היה לו האנג עובר מלילה קודם, מי איחר בגלל סקס טוב בלילה, וכוי. מי שאכן עשה משהו כזה, צריך לשתות מכוס היין. המנצח הוא זה שהכוס שלו התרוקנה. משחק זה מגיע ממקום אחר לגמרי, אם האווירה פתוחה לגבי סקס........ לכו על זה J. ישנה וריאציה אחרת עם כוס מפית וסיגריה. 
 
9. הפאדיחה הגדולה: כל אחד צריך לספר על "הפאדיחה" הגדולה ביותר שקרתה לו בעבודה. לאחר שעושים סבב עורכים הצבעה על "הפאדיחה" הטובה והמצחיקה ביותר.
 
10.סימולציה: על כל זוג מוטלת משימה: לעשות סימולציה של לקוח מעצבן מול נותן שירות. המטרה היא להדגים התמודדות עם לקוח מעצבן.
 
vi. משחקים לסדנאות בפיתוח מצויינות
 
1.               קפיצה על רגל אחת: מבקשים מהקבוצה לעמוד ושואלים כל משתתף כמה פעמים הוא מעריך שהוא מסוגל לקפוץ על רגל אחת במשך שישים שניות. ואז מבקשים להתחיל. לאחר דקה שואלים כל אחד ואחת כמה קפיצות הם אמרו שיעשו וכמה הם עשו. ניתן לקיים דיון מהן התובנות שלהם מהמשימה ואיזו תחושה הייתה להם כאשר הם עברו את הרף שהציבו לעצמם.
 
2.               מטוס מנייר: כל אחד מקבל דף נייר. המטרה היא ליצור מטוס שיטוס למרחק הגדול ביותר. יש לתת חמש דקות לתרגיל. בסיומו כל אחד צריך לטיס את המטוס. המטוס שהגיע למרחק הגדול ביותר הוא הזוכה. לסיכום ניתן לערוך דיון על דפוסים מקובעים ויצירתיות.
 
3.           משחק הידים: מבקשים מהקבוצה להרים ידיים הכי גבוה שהם יכולים. ואז שואלים האם ניתן לעבור את הגובה המקסימלי. אפשר לקום ולהרים את היד, אפשר לעמוד על שולחן או על כיסא, אפשר לעשות שק קמח וכוי.
 
4.           אילתור :מבקשים שלושה מתנדבים. לוקחים חפץ כמו ספר, עט ומבקשים מכל אחד בתורו לחשוב על עוד שימוש מקורי לחפץ. הזוכה הוא זה שנשאר אחרון.
 
5.              ציור: מבקשים לצייר תשע נקודות ולהעביר קו רציף מבלי להרים את המרפק.הפתרון הוא להרים קו אנכי מעל הנקודה העליונה.                    
 
vii. משחקים לסדנאות בגישור
 
1.               משחק התפוח: כל זוג מקבל תפוח. אחד צריך לקבל את הקליפה להכנת ריבה והשני צריך לרסק את התפוח עצמו. בסימולציה נבדוק האם הם הצליחו למצוא את הפיתרון שבו אחד מקבל את הקליפה ואחד את התפוח או לא. ננתח את הסיטואציה ונגיע למסקנות.
 
2.               משחק הכיסאות: קבוצה אחת יוצאת החוצה, הקבוצה שנשארת צריכה במשך עשר דקות לשמור על הכיסאות שלה. הקבוצה השנייה צריכה תוך שלוש-עשרה דקות לקבל את הכיסאות. בתום התרגיל יש לנתח האם הקבוצה הגיע לפתרון או לא, ואם כן מה הייתה פריצת הדרך.
 
3.               משחק החיות: מתחלקים לזוגות, כל אחד בוחר חיה ומספר לבן-זוגו מדוע הוא בחר דווקא בחיה זו. בן-הזוג משקף את הדברים שהראשון אמר. לאחר מכן מתחלפים בתפקידים. ניתן להוסיף שאלות כמו איך החיה מתמודדת במצבי לחץ ואיזו עצה תיתן לחיה כדי לשפר את ההתמודדות שלה עם קונפליקטים.
 
viii.      סדנאות עבודת צוות
 
1.               התרגיל של סלומון אש: מבקשים משליש מהקבוצה לצאת החוצה. מציירים על לוח או בריסטול שלושה קווים באורכים משתנים. מבקשים מכמה נציגים להגיד כי הקו האמצעי באורכו הוא הארוך ביותר. מכניסים את המשתתף הראשון ומבקשים ממנו לבחור את הקו הארוך ביותר. שאר המשתתפים מתערבים ומנסים להפעיל עליו לחץ ולשכנע אותו שהוא טועה. אחרי שגיבש החלטה הוא מתיישב, מספרים לו את הסוד וקוראים למשתתף הבא. בסוף התהליך יש לברר עד כמה הושפעו המשתתפים מהלחץ החברתי של חבריהם.
 
2.               משחק פנטומימה: מוציאים שני מתנדבים מהחדר. מבקשים ממי שנשאר שלא יגידו שמות של חיות כמו חתול וקוף. אפשר להגיד שם של כל חיה אחרת. לאחר שלוש דקות עליהם לקום ולמחוא כפיים. מבקשים משני המתנדבים לשחק חתול וקוף ומחזירים אותם. בסוף עורכים דיון כיצד הרגישו כאשר הקבוצה לא הבינה אותם וכיצד הם הרגישו לאחר קבלת מחיאות הכפיים.
 
3.               הרכבת פאזלים: עורכים תחרות בהרכבת פאזלים. מקציבים עשר דקות ולא עד לפתרון. יש לשים דגש על תהליכי העבודה בתוך הצוות. 
 
4.               משיכת חבל: מתחלקים לשתי קבוצות, מסתדרים בטורים קבוצה אחת מול האחרת, מותחים ביניהם חבל ומושכים בכיוונים מנוגדים. הקבוצה המנצחת היא זו שמצליחה לגבור על השנייה. 
5.               הישרדות: מלחמת העולם השלישית הגיעה לישראל. במרחב המוגן יש מקום לתשעה אנשים אולם ארבעה-עשר איש רוצים להיכנס אליו:1. רופא, 2. אשה בהריון 3. נגר 4. טכנאי מזגנים 5. קצין עם נשק 6. חקלאי 7. ילדה בת חמש 8. אמא של הילדה 9. חשמלאי 10. קונדיטורית 11. רוקחת 12. פסיכולוגית 13. מומחה לאנרגיה אטומית, 14. פרופסור לכימיה.

על כל אחד לבחור את תשעת האנשים שלדעתו חיוניים להישרדות הקבוצה ולדרג את חשיבותם. לאחר מכן מתכנסים לקבוצות וכל קבוצה צריכה להחליט מיהם תשעת הנבחרים. בסוף התהליך  יש לדבר על התהליכים שקדמו להחלטה ועל מידת ההסכמה בקרב כל קבוצה.
 
6.               המשחק של שירה: יש לעשות פתקים מאחד עד ארבעים. בוחרים שני צוותים שמעמידים אותם במעגל. יש לחלק להם פתקים ממוספרים מ 1- 40. שני הצוותים צריכים להתחרות אחד בשני בכך שהם צריכים לדרוך על מקסימום המספרים שכותבים על הפתקים ברצפה וזאת במהירות הרבה ביותר. הכללים : אסור להם לדרוך ביחד, ואסור על כל מספר לדרוך פעמים. המטרה לבדוק את האסטרטגיה שהם בחרו.
 
              
ix. סדנאות לצוותי מכירות 
.
1.               לכובע שלי שלוש פינות: נותנים לכל אחד דף וטוש. על כל אחד להכין את הכובע היצירתי ביותר ולתת לו שם. לאחר מכן עושים תצוגה של הכובעים. וכל אחד כותב על פתק איזה כובע הכי מצא חן בעיניו. בשלב השני כל אחד צריך לעמוד מול שאר המשתתפים ולהציג את הכובע שלו ולשכנע שיצביעו עבורו.
 
2.               כושר שכנוע : על כל עובד/ת לבחור נושא ולשכנע את הקבוצה למה הנושא הזה חשוב לו. כל זאת בעמידה ומול הקבוצה. יש לבדוק את התקשורת הלא מילולית, קשר עין, עמידה, ידיים...
 
3.               בחירת מעומדים : כל מעומד מקבל רשימה של 10 דברים עיקרים החשובים לאיש מכירות 1. נאמנות, 2. יוזמה, 3. יושר, 4. עורמה, 5. אופטימיות, 6פעלתנות, 7. חשיבה מעמיקה, 8.תקשורת טובה, 9. גמישות, 10. אמפתיה, 11. סבלנות,12. יכולת הקשבה,13. עקשנות, 14. תפיסה מהירה, 15. זריזות.
על המועמדים לדרג לפי סדר חשיבות, מה הכי חשוב ומה הכי פחות חשוב. בשלב השני מחלקים לקבוצות בנות 4-5 משתתפים ומבקשים מהם להחליט על הדרוג.ניתן לתת למשימה 7 דקות.                     
              
 
x. סדנאות ניהול-זמן
.
1.               סדר עדיפויות: פורסים עוגה לעשרים וארבע. כל פרוסה מייצגת שעה ביממה. כל משתתף צריך לצקת תוכן לאותה שעה. כשמסיימים לאכול מקיימים דיון בנושא קביעת סדר עדיפויות וניהול יעיל של זמן.
 
2.               עבודת צוות: מתחלקים לקבוצות. כל קבוצה מקבלת אותה משימה:
א.                לכתוב באיזו עיר נולד של כל אחד מן המשתתפים
ב.                לכתוב את שמות ההורים של כל אחד מן המשתתפים
ג.                 לכתוב את שמות האחים / הילדים של כל אחד מן המשתתפים
ד.                לכתוב את מספר המכונית הכי קרובה לדלת הכניסה לבניין
ה.               להביא נייר טואלט
ו.                  להשיג כרטיס ביקור
ז.                 למצוא אבן
ח.               למצוא נייר דבק
ט.               להמציא חרוז על כל אחד משמות משתתפי הקבוצה
י.                  להביא מספרים
יא.              להביא בקבוק מים
יב.              להביא עלה
 
יש להקצות למשימה שבע דקות. לאחר מכן מנהלים דיון על עבודת צוות, קבלת החלטות, יכולות אירגון ועמידה בלוחות זמנים.
 
3.          חלון גויהרי – ראה הפעלה קבוצה וותיקה – הפעלה בישיבה מספר חמש.
 
לסיום: יש לסיים את הסדנא כאשר שוב עוברים אחד אחד ושואלים מה הוא לוקח מהסדנה. חשוב להודות לקבוצה !!!

אנו ממליצים להפעיל את האינטואיציה, במידה ויש משחק שאתם חושבים שהוא מתאים למרות שאינו נכלל בסדר כרונולוגי, לכו על זה. זה לא מדע מדויק !!!  
.
לסיכום : בחרנו משחקי גיבוש שיעזרו לכם להפיק פעילות חברתית לקבוצות עבור ערב צוות, יום כיף, יום עיון, לצד פיתוח עבודת צוות, מצוינות, גישור, קבלת החלטות, ועוד...

החלטנו לכתוב את המשחקים הפשוטים ביותר שאינם מצריכים אביזרים מרובים. המטרה להוסיף משחקים נוספים שיהיו נגישים לכולם, ואתם יותר ממוזמנים להשתמש בהם.

אם אתם מחפשים ערב צוות מקורי או רעיונות שיובילו אל פעילות חברתית מוצלחת  התקשרו למשרד 03-5590868  או ישירות לנייד 050-5711160.
.
תודה גדולה למורן סקסיד על שערכה את הכתבה בצורה נפלאה כל כך.
.
תודתנו למרצות גליה לוי שטינברג, עו"ד יפעת גליק, שירה שפע מעלה, על העזרה וההירתמות למאמץ.

*המאמר נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד. יש להתייחס אליו כאילו נכתב גם בלשון נקבה
ניתן להתקשר למשרד 03-5590868 ישיר לנייד 050-5711160
borderImg
emailIcon
יצירת קשר ראשוני
שם
דוא''ל
טלפון
שאלה
true
אני מסכים לקבל עדכונים במייל
שלח
יצירת קשר מידי
050-5711160
טלפון קווי
5590868
ת.ד. 18050 אזור 58003
intrestingIcon
קראת הרווחת !!
רעיונות לערב גיבוש עובדים – חוויה פורצת דרך לצוותים
בחירה נכונה של פעילות חברתית לצוות: מציאת מקומות לאירועים, קייטרינג, משחקי גיבוש לעובדים, סדנאות, הרצאות, הופעות ומגוון אדיר של רעיונות לערב גיבוש עובדים תמצאו במאמר זה. ניתן לאמץ את העצות לימי גיבוש וכיף, כנסים, סמינרים, ולכל אירוע חברה... ערב גיבוש נועד לספק שלושה צריכים עיקריים : א: הצורך של עובדים להיפגש מחוץ לשעות העבודה בכדי לחזק את ההכרות, להתמודד מול עייפות ושחיקה לחדד את שיתוף הפעלה וליהנות יחד. . ב: הצורך של ראש הצוות לתגמל את המחלקה והצוות להראות דאגה כלפי העובדים ורצון להיחשף באופן אישי. ג: הצורך של ההנהלה להראות כי היא משקיע בעובדיה ויוצרת תחושת משפחתיות בעבודה כחלק מתרבות ארגונית חזקה ! חשיבות עבודת צוות משותפת אין ספק כי ההצלחות הגדולות כיום של חברות וארגונים נועצות בעבודה מעולה של הצוות. החוקר ג'ון קוטר טוען כי צוות תכליתי מורכב בצורה הנכונה, ושבין חבריה שרור אמון. החוקרים ארתור, שמיר והאוס מדגישים כי צוות איכותי מתפתח לאורך זמן תוך גילוי של זהות משותפת כלפי אחראיות, יעדים ומטרות. שיתוף הפעולה ואופטימיזציה של מערכת יחסים ומקצועיות יביאו את הצוות למצב שבו השלם גדול מסך חלקיו (סינרגיה צוותית). ההבדל בין סדנת עבדות צוות לערב גיבוש סדנת עבודת צוות מתמקדת באותם כשלים אשר גורמים לעובדים לא לממש את הפוטנציאל שלהם תוך התמקדות בפיתוח יחסי אנוש תקינים ובנורמות עבודה מוסכמות וחיבור לחזון ולמטרות של הארגון. ערב גיבוש נתפס בישראל כמקור לשחרור,כיף, חוויה והנאה ודרך לפעילות חברתית מרעננת הפקת ערב גיבוש מוצלח לעובדים בשמונה שלבים א.קביעת קונספט - רשמו מהם היעדים, המטרות והתוצאות המקוות של פעילות גיבוש.....
peopleIcon
חברות שנהנו
פלאפון
בנק פועלים
בנק יהב
שרותי בריאות כללית
חי אלקטרוניקה
ויזה כאל
מכבי שירותי בריאות
© האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות כל הזכויות שמורות
.