אחרי שהחלפנו מבטים בואו נדבר
רבים שואלים האם גרפולוגיה הינו מדע מדויק. התשובה היא לא! מחקרים מעידים על כושר מוגבל לתוקף הניבוי של הגרפולוגיה אבל הדוגמא הטובה ביותר קשורה לתחום הזוגיות שלי. לפני שהתחתנתי ראיתי את כתב ידה של אישתי, בתור גרפולוג  אבחנתי  ולמרות זאת  אני מופתע בחיי הזוגיות שלנו כל פעם מחדש.
 
מי הראשון שבדק האם גרפולוגיה הינו מדע מדויק
בין הראשונים שבדקו האם הגרפולוגיה מצליחה לבדוק תכונות אופי היה דונלד אי. סופר בשנת 1941. הוא מצא שהגרפולוגיה אינה תקפה בבדיקת אישיות. 24 התלמידים עברו מבדק פסיכולוגי של תכונות אישיות ותחומי עניין.  כתבי היד שלהם עברו לגרפולוגית שפרסמה את עצמה כיכולה לבדוק מאפיין אישיות ועניין מקצועי . התוצאות שהתקבלו בנוגע להכוונה ועניין מקצועי שלה היו דומות לניחוש. הגרפולוגית הציעה תחומים מקצועיים בלי שום קשר לתחומי העניין או היכולת.  היא אבחנה 23 תלמידים בכך שיש להם בעיה בביטחון העצמי למרות שהמבדק הפסיכולוגי הראה אחרת.
 
מהי גרפולוגיה
תורת הגרפולוגיה מתייחסת לאופיו, התנהגותו של הכותב/ת על פי כתב היד. ישנם שתי אסכולות הגרמנית והצרפתית לאבחון גרפולוגי שפותחו במאה הקודמת.
 
האסכולה הצרפתית
האסכולה הצרפתית צג אותה פיתח האב ז'אן היפוליט מישון שנתן לסימנים בודדים בכתב תכונת אופי ספציפיות  קרפייה – זימן שייצג גישה הוליסטית ואינטואיטיבית לכתב תוך שימת דגש על צורה, תנועה וארגון.  
 
האסכולה הגרמנית
האסכולה הגרמנית שאותה ייצג ד"ר לודוויג קלאגס רואה בכתב היד "כתב המוח". האבחון נעשה דרך טבלאות המייצגות תכנות אופי חיוביות ושליליות. הדגש הוא מקצב בכתב ועל הסימנים כתב גדול / קטן / צר/ רחב/ איטי / מהיר.  
 
מהי מהימנות גרפולוגית
מהימנות-" האם אותם גרפולוגים / גרפולוגיות שישתמשו באותה שיטת בדיקה יגיעו לאותה תוצאה/ מסקנה". .התשובה חיובית. רוב הגרפולוגים לומדים היום באותה שיטה. כבר בשנת 1983 רפאלי וקלימנסקי מצאו עדויות שגרפולוגים שלמדו יחד בבית ספר היו עקביים במידת מה באבחון כתבי היד.
 
מהו תוקף גרפולוגי
תוקף – "האם הכלי שמודד, מגלה את מה שהוא טוען לגלות". בשנת 1989 נטר ובן שחר סרקו 17 מחקרים בתחום שכללו 63 גרפולוגים  ו-51 "מאבחנים" שאינם מקצועיים והגיעו למסקנה כי החיזוי של גרפולוגים בהצלחה בתפקיד לא היה יותר טוב מאלה שלא היו גרפולוגים.
 
תוקף גרפולוגי נמוך
בניסוי של בן שחר ואחרים  לבדיקת תוקף ניבוי של אבחון גרפולוגי היו צריכים  שלושה גרפולוגים לדרג עובדים בבנק דרגו 80 עובדי בנק על פי מספר של תוכנות אופי רלוונטיות לצד דירוג של הממונים שלהם.  (בהתאם לביוגרפיה שנכתבה). התוצאות והתוקף הניבוי שהתקיים היה   0.22, 0.27, 0.29 שהינו נמוך.  
 
מבחן לבדיקת מוחצנות
לסטר ואח' בשנת 1977 ערכו מחקר לבדיקת תוקף ניבוי של תכונה "מוחצנות". הנדבקים עברו מבחן של אישיות בשם "אייזיק" והיו צריכים להעתיק קטע על דף חלק. הכתב נבדק על פי סימנים הגרפולוגים. על פי  תוצאות המבחן ולא נמצא / הוכח הקשר שבין הסימנים הגרפולוגים למוחצנות על פי המבחן האישיותי.
 
בדיקת כתב יד של אישה מוחצנת
אני כן רוצה לחלוק על הקביעה שנערכה אי שם בשנת 1977 ואציג כתב יד בנידון.
לאחרונה קיבלתי לידי כתב יד של בעלת חברה שאחראית על 20 עובדים/ות בתחום התיירות. היא דווחה שבילדותה, גדלה בבית עם אמא וסבא, הייתה חסרת משמעת וכשהתבגרה בילתה שלוש שנים אצל פסיכולוג כדי להתמודד מול בעיות המשמעת  שלה. כשקיבלתי את כתב ידה כבר בחתימתה ניתן היה לראות את "זקיפות קומתה", בכתב ידה  הגדול, נפח האותיות, ובתנועה הערה שמדגיש את עולמה הרגשי והתוסס. היא מסיימת בכך "שהקשים שניגמרים הופכים להצלחות גדלות, תקף לפרנסה ומשפחה". אין ספק שיש הרבה מה ללמוד מהכותבת שלמרות הקשיים בחייה הגיע להיות בעלים של חברה ולהקים זוגיות לתפארת.
 
גרפולוג אבחון כתב יד מוחצן
 
ניתן להתקשר למשרד 03-5590868 ישיר לנייד 050-5711160
borderImg
emailIcon
יצירת קשר ראשוני
שם
דוא''ל
טלפון
שאלה
true
אני מסכים לקבל עדכונים במייל
שלח
יצירת קשר מידי
050-5711160
טלפון קווי
5590868
ת.ד. 18050 אזור 58003
intrestingIcon
קראת הרווחת !!
יום גיבוש לעובדים- workers DAY party
מנהל/ת רווחה ומשאבי אנוש! הפקת יום גיבוש כיף לעובדים מצריכה בחירת פעילות מחברת ושוברת שגרה, שתשמח ותפנק. לפניך מבחר רעיונות אופטימליים לבחירת הופעה, הרצאה, סדנא, אטרקציה, הפעלה, שיותאמו לקונספט האירוע ולאופי העובדים והמנהלים..
peopleIcon
חברות שנהנו
פלאפון
בנק פועלים
בנק יהב
שרותי בריאות כללית
חי אלקטרוניקה
ויזה כאל
מכבי שירותי בריאות
© האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות כל הזכויות שמורות
.