אחרי שהחלפנו מבטים בואו נדבר

מתי מוטיבצית יתר מזיקה – מורן סמואל וטל בין חיים

פוסטים פופולריים
מסיבת יום הולדת שלושים – 30 רעיונות מקוריים לבעל
ארגון מסיבת יום הולדת 30 מצריך מקום, כיבוד, הופעה, הרצאה או הפעלה. לפניך בנק רעיונות ועצות להפקת מסיבת הפתעה שמחה ומקורית שתישאר בזיכרון עד לחגיגת העשור הבאה...
יום הולדת ארבעים – חוגגים עם 40 רעיונות מפתיעים
תלמדו מטעיות! ביום הולדת 40 של אשתי עשיתי טעות קטנה ששנים עלתה לי ביוקר. ארגון והפקת מסיבת יום הולדת ארבעים כהלכתה,תגרום לכך שבעשור הקרוב תהיו מסודרים/ות. קבלו סט רעיונות למסיבת עשור תוססת ומרגשת
הגדלת פריון בעבודה – פעילות גיבוש או ימי חופשה ?
הגדלת פריון בעבודה יכולה להיעשות דרך חופשה וגם דרך פעילות גיבוש. ח"כ רחל עזריה ממפלגת כולנו העבירה בהצעת חוק בקריאה שניה ושלישית בכנסת כי העובדים/ות בישראל יקבלו 12 ימי חופשה במקום 10 ימי חופשה.עד היום רק מהשנה החמישית נוספו עוד ימי חופשה. כשהמטרה בלקיחת ימי חופשה היא להגדיל את פריון העבודה. שכיר/ה בישראל עובדים יותר שעות מעמיתיהם ב- ocd כאשר עמיתיהם מקבלים בין 15-20 ימי חופש בשנה !! החוק יחול על מיליון וחצי עובדים בישראל.. בשנת 2014 מדינת ישראל דורגה במקום החמישה עשר מבין מאה שישים וחמש מדינות בעלות כלכלה בעולם ועמדה בין קנדה לגרמניה. פריון המשק לשנת 2011 נמדד בכ- 78,847 דולר. אין ספק כי חופשה היא אחת מהדרכים לגרום לגוף להתרענן, להחזיר אנרגיה ובכך להחזיר את העובד/ת בכוחות מחודשים לצוות, מחלקה, חטיבה, אגף, חברה.
חזור...
12/9
2016
מתי מוטיבצית יתר מזיקה – מורן סמואל וטל בין חיים
חיפוש לפי קטגוריות:
סדנאות מוטיבציה
"נתתי כל מה שיכולתי" כך אמרה מורן סמואל החותרת בתחרות הפראלימפיים שזכתה במדליית ארד בחתירה. על מוטיבציה מקדמת - מרחיקה והקשר לכדורגלן טל בן חיים. שחקן שעולה לתחרות על מגרש ספורט ובעולם העסקים צריך לתת את כל מה שיש לו. בכדורגל יש אמרה שצריך "להשאיר הכל על הדשא". מנהיג/ה, מנהל/ת, מאמן/נת צריכים לדעת כיצד לווסת את המוטיבציה של השחקנים/יות, העובדים/ות בכדי להגיע לרמה הגבוה ביותר עד לניצחון.
 
מוטיבציה מרחיקה ומוטיבציה מקדמת
איזה דברים צריכים לדעת כדי לעלות ולהחדיר מוטיבציה בעובד/ת בצוות ובקבוצה!
 
מוטיבציה מרחיקה – אנשים שממוקדים בדברים שהם לא אוהבים, שהם לא רוצים ויכולים לעשות,
מתמקדים באיום ולא בפתרון, נמנעים בגלל הפחד מלחוות כאב, ויש להם תלונות .. הרבה תלונות...
 
מוטיבציה מקדמת –אנשים שממוקדים במטרות שלהם. אנשים שיודעים מה הם אוהבים, מה הם רוצים מעצמם.
מה הם יכולים לעשות, רואים הזדמנויות כדבר חיובי, הזדמנות זאת סוג של משיכה ואתגר, ומנסים למצוא פתרונות.
 
 
מוטיבציה מקדמת של מורן סמואל
מורן סמואל נולדה כמו כל ילדה רגילה. התחילה את קריירת ספורט שלה ככדורסלנית ושירתה בצבא כספורטאית מצטיינת. בשנת 2006 הפכה למשותקת כתוצאה ממום מולד ולאחר השיקום פעלה להקים נבחרת נשים בכדורסל. באולימפיאדת הנכים סיימה בלונדון במקום החמישי, ובשנת 2014 זכתה להיות סגנית אלופת העולם. מורן יכולה לתת השראה איך ניתן לעשות שינוי בחיים ולהמשיך להתחרות ברמות הגבוהות ביותר. מכאן ניתן ללמוד כי כשיש "דרייב" שמניע אותך הוא לא נגמר גם כאשר יש שינוי קיצוני. האנרגיה מנותבת למקום דומה. המשפט "נתתי את כל מה שיכולתי" הוא דוגמא הממחישה כמה היא הייתה ממוקדת במטרה שלה. בסופו של דבר מורן ראתה במחלה הזדמנות. ואם אין נבחרת נשים על כיסא גלגלים היא תקדם אותו.
 
אקלים חברתי ותרבותי להגדלת מוטיבציה
רלף קליין ז"ל היה מאמן כדורסל בעל שם בישראל ושיחות המוטיבציה שלו מול השחקנים היו בנושא של ציונות. היום כשיש לקבוצות הכדורגל אפשרות להחתים שישה זרים ובכדורסל ניתן לעלות עם ארבע זרים נושא כמו ציונות יורד כמעט מהפרק. לכן על כל מנהל/ת מאמן/ת צריך להכיר טוב יותר היום את השחקנים/יות העובדים/ות, לדעת מה האקלים החברתי והתרבותי שהם מגיעים ממנו בכדי לדעת כיצד להכניס בהם מוטיבציה ברמה האישית והצוותית.
 
לשלוט באש המוטיבציה
מוטיבציה היא כמו אש שצריך לשלוט בגובה הלהבות שלה. הדוגמא הטובה ביותר היא חלוץ מכבי תל אביב טל בן חיים. מצד אחד הבקיע גול גדול מול שוער איטליה בופון  במקודמות המונדיאל ומצד שני במחזור השלישי של ליגת העל בגלל משחק סוליסטי שלו שיש שיגידו אגואיסטי  קבוצתו יכלה לנצח והשיגה תיקו כשהגול הובקע בדקה התשעים וארבע.
פרשנים אמרו שאף מאמן לא הצליח לשנות את דפוס התנהגותו על המגרש של טל בן ושהוא מעדיף לנסות להבקיע גול בעצמו במקום לשתף בכדור יותר שחקנים בעמדה יותר טובה.
 
מוטיבציה מרחיקה ומקדמת אצל טל בן חיים
כדי לשנות דפוס זה על המאמן לדעת ולהכיר מה המוטיבציה המניע את טל בן חיים בכדורגל ובחיים לבדוק מה מוטיבציה המקדמת שלו לדוגמא ייתכן שההתמקדות במטרות שלו כשחקן פוגעות במטרות של הקבוצה והקונפליקט הזה מגיע לידי ביטוי במגרש.  מצד שני לבדוק איזה צדדים של "מוטיבציה מרחיקה" הם אלה שמפריעים לו למשל דפוס של התמקדות באיום על השער במקום לחפש פתרון יותר טוב על המגרש. ייתכן שההתמקדות בדבר שהוא לא אוהב לעשות "למסור" תוקעת אל הקריירה שלו ולכן המטרה תהיה לגשר בין מסירה לחבר לקבוצה לבין נסיקה בקריירה שלו כשחקן.  אין ספק שמאמן שיש לו שחקן כשרוני וסוליסט האתגר מיוחד ומקדם :-) 
 
פתרון: "הפסיכולוג ושודד זקנות"
אחת מהדרכים לקדם חזון אישי ושינוי התנהגותי הוא על ידי הצמדת פסיכולוג ספורט שיעבוד עם השחקן. או קוצ'ר שיעבוד מול העובד/ת.  אלירן עטר עבד עם פסיכולוג ספורט. באחד מהראיונות סיפר כיצד פסיכולוג שלו עזר לו להתמודד עם השיר "אלירן עטר שודד זקנות" עד כדי כך שהוא היה שר אותו לעצמו.  הבעיה הגדולה שמאמן שנשאר לעונה אחת ועלול לעזוב בסיום שנה עלולה לגרום מראש שהשחקנים יהיו מחויבים  למערכת ולסמל ופחות למאמן מבחינה רגשית.
.
מוטיבציה וכימיה
הן כמנהל והן כמאמן השחקן/ית והעובד/ת צריכים לכבד אחד את השני.  ברגע שיש הפנמה של מנהיגות קל יותר יהיה למאמן ולמנהל להתחיל בשינוי. ברגע שנוצרת כימיה בין השניים יש סיכוי שדברים ישתנו לטובה. אבל יש גם מקרים אחרים. כשלברון ג'ימס לא הסתדר עם דיויד בלאט האחרון הוחלף והתוצאה כקבוצתו קליבלנד קבאלירס זכתה ב NBA.  
 
לסיכום ישנם חמישה סגנונות מוטיבציה שיכולים להניע עובדים/ות אנשי/נשות ספורט ובכלל: 
 
מוטיבציה ברמה האישית - הדברים שגורמים לאדם לאנרגיה ועקביות בעשיה. שגורמים לו להרגיש טוב עם עצמו. הגורמים שמדרבנים אותו להשיג לעצמו ולמען הקבוצה שלו. כאשר מנהל/ת מוערך עוזבים מקום עבודה המערכת נכנסת למצב חדש. יש "אבל" על האובדן ולכן קורה לא פעם שמנהלת לשכה שעבדה מול המנכ"ל/ית תרצה גם לעזוב. למחויבות הרגשית כלפי המנהל/ת ולהפך יש השפעה גדולה על המוטיבציה להשקיע בארגון.
 
מוטיבציה ברמה הצוותית – כאשר ישנה כימיה טובה בין אנשי/ות הצוות המשפט "אחד למען כולם וכולם למען אחד" הופכת להרבה יותר רלבנטית. זהות ושייכות וגב כלפי האנשים שאנו עובדים איתם
 
מוטיבציה ברמה הערכית – עולם ערכים המשותף בין חברי/ות הקבוצה לבין המנהל/ת או המאמן/ת יכולים להקל על בניית וויסות המוטיבציה. ככול שצוות או קבוצה עובדים זמן רב יחד נוצרים ערכים משותפים שיכולים להיות בלמים למוטיבציית יתר. מצד שני ככול שהקבוצה / הצוות חדשים כך בתחילה המוטיבציה צריכה להיבנות על הגיבוש ועל הכרת הפרט.
 
מוטיבציה ברמת החזון  - כיצד נפגשים החזון האישי והקבוצתי יחד. בניית חזון משותף בין אם הוא זוגי, צוותי, קבוצתי יכול להפוך כל שחקן להרבה יותר טוב עם "מיכלי מוטיבציה" גדולים יותר. 
 
מוטיבציה ברמה הלאומית – כפי שהמאמן רלף קליין ז"ל עשה בנבחרת ישראל ובמכבי תל אביב בשנות השמונים כך ניתן לשלב מוטיבציה ברמה הלאומית במידה וזה מתאים.
 
להזמנת הרצאה בתחום מוטיבציה או סדנת הנעת עובדים/ות מוזמנים להיכנס דרך דף הבית.
 
 
 
הוסף תגובה
שם
התגובה שלי...
שלח
© האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות כל הזכויות שמורות
.